High school swimming

Windjammers prove Ram tough in final pool sweep of host Cony

Camden Hills, Oceanside, Medomak Valley water athletes next eye KVACs
By Staff | Feb 03, 2020

Augusta — Camden Hills swimmers finished strong regular-season campaigns with sweeping success on Friday, Jan. 31 as the Windjammers hit the road and dove into the pool for wins over Cony.

The Camden Hills girls beat the host Rams 87-83 and boys prevailed 87-30.

It was the final regular-season dual-meet for the Windjammers, who will compete in the Kennebec Valley Athletic Conference Class B championships originally scheduled for Friday, Feb. 7 at 5 p.m. at the Bath Family YMCA. Due to expected inclement weather, that meet has been moved to Monday, Feb. 10 at 4 p.m. at the same site.

Independent student-athletes from Oceanside of Rockland and Medomak Valley of Waldoboro again participated with the Windjammers on Friday.

In the dual-meet season, the Camden Hills girls finished 7-1 and boys 5-3.

The individual and relay results for Midcoast swimmers were:

Girls 200 medley relay — 2, Camden Hills (Phoebe Root, Sadie Woodruff, Josie Lincoln, Katherine O’Brien), 1:59.68; and 4, Camden Hills (Sofia Mott, Isabella Tassoni, Suzannah Richardi, Farin Weidman), 2:16.21.

Boys 200 MR — 1, Camden Hills (Angus Carter, Lane Cortese, Trevor Taylor, Tor Denny), 1:54.47.

Girls 200 freestyle — 2, Sarah VanLonkhuyzen, CH, 2:05.81; 3, Gail Curtis, CH, 2:26.31; and 4, Kassandra Wood, CH, 2:32.57. Exhibition: Kaitlyn Walker-Spencer, CH, 2:29.62.

Boys 200 free — 1, Oliver Worner, CH, 2:01.57; 3, Ryan O’Farrell, CH, 2:15.58; and 4, Jason LeBlond, CH, 2:19.52. Exh: Ryan Lynch, Ocean, 2:20.09.

Girls 200 individual medley — 2, Sadie Woodruff, CH, 2:23.13; 3, Katherine O’Brien, CH, 2:42.85; and 4, Isabella Tassoni, CH, 2:43.36.

Boys 200 IM — 1, Cabot Adams, CH, 2:24.57.

Girls 50 free — 1, Phoebe Root, CH, 26.15; 3, Josie Lincoln, CH, 28.60; and 5, Sofia Mott, CH, 29.11. Exhs: Farin Weidman, CH, 29.68; and Suzannah Richardi, CH, 33.11.

Boys 50 free — 1, Angus Carter, CH, 23.44; and 4, Deven Short, CH, 37.51. Exh: Dom LaFlamme, Med, 31.69.

Girls 100 butterfly — 1, Phoebe Root, CH, 1:05.40; and 5, Farin Weidman, CH, 1:24.67.

Boys 100 fly — 1, Angus Carter, CH, 1:01.27; and 2, Trevor Taylor, CH, 1:03.35.

Girls 100 free — 2, Katherine O’Brien, CH, 1:00.83; 4, Kaitlyn Walker-Spencer, CH, 1:06.22; and 5, Kassandra Wood, CH, 1:09.42.

Boys 100 free — 1, Oliver Worner, CH, 57.01; 2, Tor Denny, CH, 57.85; and 3, Lane Cortese, CH, 59.70. Exhs: Jason LeBlond, CH, 1:00.45; Ryan Lynch, Ocean, 1:01.55; and Dom LaFlamme, Med, 1:12.51.

Girls 500 free — 2, Sadie Woodruff, CH, 5:53.75; and 3, Isabella Tassoni, CH, 6:08.34.

Boys 500 free — 1, Tor Denny, CH, 5:34.15; and 2, Trevor Taylor, CH, 5:58.41.

Girls 200 free relay — 1, Camden Hills (Phoebe Root, Sadie Woodruff, Sarah VanLonkhuyzen, Katherine O’Brien), 1:47.85; and 3, Camden Hills (Kassandra Wood, Gail Curtis, Kaitlyn Walker-Spencer, Suzannah Richardi), 2:05.32.

Boys 200 FR — 1, Camden Hills (Oliver Worner, Trevor Taylor, Tor Denny, Angus Carter), 1:42.84; and 2, Camden Hills (Jason LeBlond, Lane Cortese, Cabot Adams, Ryan O’Farrell), 1:49.17.

Girls 100 backstroke — 1, Sofia Mott, CH, 1:11.28; and 4, Kera Griffin, CH, 1:23.78.

Girls 100 breaststroke — 2, Sarah VanLonkhuyzen, CH, 1:14.21; and 4, Josie Lincoln, CH, 1:26.42.

Boys 100 breast — 1, Cabot Adams, CH, 1:12.88; and 3, Lane Cortese, CH, 1:17.43.

Girls 400 FR — 1, Camden Hills (Sofia Mott, Farin Weidman, Josie Lincoln, Sarah VanLonkhuyzen), 4:19.32; and 3, Isabella Tassoni, Kaitlyn Walker-Spencer, Gail Curtis, Kassandra Wood), 4:32.36.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.