Youth pool athletes

Splashy, classy Sailfish swimmers stellar in state YMCA championships

Stewart, relays bring home titles; more team records broken
By Staff | Mar 12, 2018
Courtesy of: Douglas Mott/Penobscot Bay YMCA Sailfish The 2017-18 Penobscot Bay YMCA Sailfish swim team.

Orono — The Penobscot Bay Sailfish swimmers experienced tremendous success — which included three state championships and two new team records — during the state YMCA championships Friday through Sunday, March 2-4 at the University of Maine.

The Sailfish youth swimmers finished seventh overall, while the girls placed fourth overall and boys 12th. The 9-10 girls finished second behind Kennebec Valley YMCA Stingrays and the 11-12 girls finished second behind the Bangor YMCA Barracudas.

The Sailfish also brought home one individual championship and two relay crowns, while they also earned two new team records.

Rowan Stewart finished first at 40.53 in the 9-10 girls 50-yard breaststroke, while the 11-12 girls 200 freestyle relay of Josie Lincoln, Oona Stewart, Sarah Van Lonkhuyzen and Kailin Fuller finished first at 1:54.17. The 13-14 girls 200 FR of Phoebe Root, Sofia Mott, Sadie Woodruff and Kat O'Brien finished first at 1:48.19.

There also were two Sailfish records set by girls relays.

The 11-12 girls 200 medley relay of Lily Mott, Emma Cyr, Josie Lincoln and Kailin Fuller set the new standard of 2:05.63. The group broke a 23-year-old record held by Rebecca Stein, Ashlee Anderson, Heather Demers,and Krysta Hathorn. The former record holders set their mark of 2:08.15 at the state meet on March 1, 1995.

The 13-14 girls 200 MR of Sofia Mott, Sadie Woodruff, Phoebe Root and Kat O’Brien set a new standard of 1:59.09. The foursome broke the previous record of 2:03.67 set last year at the 2017 state YMCA meet by Elle Lincoln, Sadie Woodruff, Phoebe Root and Eileen Maeda.

The 2018 overall combined state team scores were: Long Reach Swim Club-Bath YMCA 2,663.5, Bangor YMCA Barracudas 2,567, Kennebec Valley 2,256.5, Mount Desert Island 1997.5, Down East Family 1,955, Twin Cities Swim Team 1,475.5, Penobscot Bay Sailfish 1,425.5, Northern York County Manta Ray 1,382.5, Waldo County YMCA Bluefish 1,194.5, Canoe City Swim Club 1,180, Casco Bay Stripers 1,094, Mid-Maine Dolphins 1,001.5, Portland YMCA Polar Bears 605, Sanford Titans 535, Boothbay Region YMCA Dolphins 373 and Piscataquis Regional YMCA 111.

The 2018 girls team scores were: Bangor YMCA Barracudas 1471.5, Long Reach Swim Club 1359, Kennebec Valley 1248, Penobscot Bay Sailfish 996, Mount Desert Island 904, Down East Family 897, Northern York County Manta Ray 851, Twin Cities Swim Team 814, Canoe City Swim Club 577, Waldo County YMCA Bluefish 524.5, Mid-Maine Dolphins 417.5, Casco Bay Stripers 406.5, Sanford Titans 280, Portland YMCA Polar Bears 259, Boothbay Region YMCA Dolphins 105 and Piscataquis Regional 100

The 2018 boys team scores were: Long Reach Swim Club 1,304.5, Bangor YMCA Barracudas 1,095.5, Mount Desert Island 1,093.5, Down East Family 1,058, Kennebec Valley 1,008.5, Casco Bay Stripers 687.5, Waldo County YMCA Bluefish 670, Twin Cities Swim Team 661.5, Canoe City Swim Club 603, Mid-Maine Dolphins 584, Northern York County Manta Ray 531.5, Penobscot Bay Sailfish 429.5, Portland YMCA Polar Bears 346, Boothbay Region YMCA Dolphins 268, Sanford Titans 255 and Piscataquis Regional 11

The Pen Bay Sailfish individual and relay results for each age group included:

Girls 8-and-younger

100 medley relay — 6, Pen Bay (London Nicolet, Marguerite Worner, Flynn Layton, Cora Gates) 1:33.92.

25 free —4, Marguerite Worner, 18:04; 9, Flynn Layton, 19.09; 10, Cora Gates, 19.28; 19, Bea Bickham, 21.82; 21, Molly O'Dwyer, 22.19; 35, Eva Vickerman, 23.40; 39, Willa Yetman, 23.73; 40, Olivia Breen, 23.94; 43, Madelyn Smith, 24.56; 49, Vivienne Perry, 25.21; and 78, Bridget Vickerman, 36.13.

25 backstroke — 3, London Nicolet, 21.35; 6, Vivienne Perry, 22.76; 13, Bea Bickham, 23.95; 25, Eva Vickerman, 26.26; 31, Molly O'Dwyer, 26.70; 40, Willa Yetman, 27.92; 44, Oliva Breen, 28.83; and 61, Bridget Vickerman, 33.35.

25 breaststroke — 5, Marguerite Worner, 24.54; and 27 Madelyn Smith, 32.99.

25 butterfly — 13, Molly O'Dwyer, 32.48.

50 free — 20, Madelyn Smith, 50.82; 23, Willa Yetman, 55.52; 24, Vivienne Perry, 55.56; 25, Eva Vickerman, 59.25; 28, Olivia Breen, 1:00.59; and 30, Bridget Vickerman, 1:18.01.

100 free relay — 3, Pen Bay (London Nicolet, Bea Bickham, Cora Gates, Flynn Layton) 1:20.77

Boys 8-and-younger

25 free — 17, Henk Abess, 20.24; 21, Aaron Jameson, 21.57; 24, Larson Castle, 21.88; 28, Toren Lee, 22.92; 39, Jude Biddle, 27.28; and 47, Miles Biddle, 31.00.

25 backstroke — 8, Henk Abess, 22.30; 20, Larson Castle, 24.67; 29, Miles Biddle, 26.57; 48, Jude Biddle, 34.47.

25 breaststroke — 7, Graham Stoughton, 26.73; 9, Toren Lee, 26.95; and 14 Larkin Mott, 29.92.

50 free — 20, Larson Castle, 49.49; 35, Jude Biddle, 1:01.67; and 40, Miles Biddle, 1:14.77.

100 free relay — 3, Pen Bay (Larkin, Mott, Graham Stoughton, Aaron Jameson, Toren Lee), 1:30.06.

Girls 9-10

200 medley relay — 3, Pen Bay (Hettie Bickham, Rowan Stewart, Sophie Cyr, Lulu Van Lonkhuyzen), 2:34.79.

50 free — 7, Lulu Van Lonkhuyzen, 33.90; 8, Rana Abess, 33.97; 19, Miranda Yarosis, 35.53; 58, Lola Black, 41.36; 63, Siena Scordino, 43.31; 64, Avery Weeks, 43.46; 87, Cleo Johndro, 47.32; and 94, Adelaide Mazzeo, 51.67.

50 back — 10, Sophie Cyr, 40.80; 12, Rana Abess, 41.55; 17, Alice Lee, 43.67; 42, Avery Weeks, 50.19; 46, Cleo Johndro, 51.80; 49, Siena Scordino, 52.28; and 65, Adelaide Mazzeo, 59.46.

50 breaststroke — 1, Rowan Stewart, 40.53; 6, Lulu Van Lonkhuyzen, 44.38; 8, Hettie Bickham, 46.36; 35, Miranda Yarosis, 54.38; 44, Lola Black, 56.89; and 46, Siena Scordino, 59.84.

50 butterfly — 12, Pearl Hedstrom, 43.51.

100 free — 28, Lola Black, 1:37.44; and 40, Adelaide Mazzeo, 2:00.33.

100 IM — 3, Rowan Stewart, 1:19.91; 16, Sophie Cyr, 1:34.21; 18, Pearl Hedstrom, 1:38.37; and 22, Avery Weeks, 1:41.60.

200 free relay — 2, Pen Bay (Alice Lee, Pearl Hedstrom, Hettie Bickham, Rana Abess), 2:19.01.

Boys 9-10

50 free — 30, Calder Meil, 42.16; and 48, Xavier Mazzeo, 49.25.

50 backstroke — 36, Xavier Mazzeo, 1:00.45.

50 breaststroke — 18, Calder Meil, 58.40.

50 butterfly — 8, Calder Meil, 43.55.

100 free — 27, Xavier Mazzeo, 2:01. 04

Girls 11-12

200 medley relay — 2, Pen Bay (Lily Mott, Emma Cyr, Josie Lincoln, Kailin Fuller), 2:05.63.

50 fee — 3, Kailin Fuller, 27.45; 21, Abril Linares Mendoza, 31.93; 45, Taylor Clayton, 34.80; 49, Abigail Ames, 35.25; 51, Hattie Moss, 35.40; 57, Rylee Harford, 37.59; and 82, Emma Ulvila, 41.41.

50 backstroke — 3, Lily Mott, 31.81; 4, Oona Stewart, 32.20; 6, Sarah Van Lonkhuyzen, 32.67; 49, Abigail Ames, 44.93; 53., Hattie Moss, 45.69; 70, Emma Ulvila, 50.98.

50 breaststroke — 10, Emma Cyr, 37.97; 43, Taylor Clayton, 44.36; 54, Hattie Moss, 47.41; and 66, Rylee Harford, 54.38.

50 butterfly — 4, Josie Lincoln, 29.88; 11, Tessa Meil, 33.69; 24, Abril Linares Mendoza, 38.32; and 29, Taylor Clayton, 45:00.

100 free — 2, Sarah Van Lonkhuyzen, 1:00.52; 11, Tessa Meil, 1:10.01; and 38, Abigail Ames, 1:18.56.

100 individual medley — 4, Lily Mott, 1:09.36; 31, Abril Linares Mendoza, 1:23.61.

200 free — 5, Emma Cyr, 2:15.99; and 7, Oona Stewart, 2:19.33

200 free relay — 1, Pen Bay (Josie Lincoln, Oona Stewart, Sarah Van Lonkhuyzen, Kailin Fuller), 1:54.74.

Boys 11-12

200 medley relay — 6, Pen Bay (Zachary Clement, Cabot Adams, Matthew Clayton, George Bickham), 2:31.86.

50 free — 7, Matthew Clayton, 29.40; 12, George Bickham, 31.40; and 34, Gabriel Wheeler, 37.34.

50 breaststroke — 11, Cabot Adams, 41.19; and 24, Gabriel Wheeler, 49.06.

100 free — 22, Gabriel Wheeler, 1:24.13.

200 free relay —6, Pen Bay (Cabot Adams, Zachary Clement, George Bickham, Matthew Clayton), 2:07.67.

Girls 13-14

200 medley relay —2, Pen Bay (Sofia Mott, Sadie Woodruff, Phoebe Root, Katherine O'Brien), 1:59.09.

50 free — 4, Katherine O'Brien, 26.75; and 18, Sofia Mott, 29.25.

100 backstroke — 2, Sadie Woodruff, 1:10.53.

100 butterfly — 4, Phoebe Root, 1:04.05.

200 free relay — 1, Pen Bay (Phoebe Root, Sofia Mott, Sadie Woodruff, Katherine O'Brien), 1:48.19.

Boys 13-14

200 medley relay — 8, Pen Bay (Simon Fox, Tor Denny, Ryan Lynch, Oliver Worner), 2:12.81.

50 free — 16, Simon Fox, 29.02; and 31, Dominique LaFlamme, 35.49.

100 free — 29, Dominique LaFlamme, 1:20.67.

100 backstroke — 21, Dominique LaFlamme, 1:37.50.

100 butterfly — 10, Ryan Lynch, 1:11.95.

200 free — 9, Oliver Worner, 2:12.18.

200 individual medley — 9, Tor Denny, 2:34.60

200 free relay — 5, Pen Bay (Tor Denny, Simon Fox, Ryan Lynch, Oliver Worner), 1:55.63

Senior girls

200 medley relay — 8, Pen Bay (Elle Lincoln, Emily Grinnell, Amanda Mirabile, Molly Woodruff), 2:04.73.

50 free — 37, Tessa Meil, 32.91; and 40, Ocean Rancourt, 35.33.

100 free — 11, Amanda Mirabile, 59.10; 20, Emily Grinnell, 1:01.68; and 39, Ocean Rancourt, 1:20.96.

100 backstroke — 15, Elle Lincoln, 1:10.19.

100 breaststroke — 17, Emily Grinnell, 1:18.12.

100 butterfly — 8, Amanda Mirabile, 1:04.99; 22, Elle Lincoln, 1:11.86; and 25, Molly Woodruff, 1:18.04.

500 free — 14, Molly Woodruff, 6:05.75.

Senior boys

50 free — 7, Connor O'Farrell, 23.35; and 31, Alex Facq, 29.68.

100 free — 7, Connor O'Farrell, 50.59; 12, Connor Hedstrom, 54.32; and 23, Alex Facq, 1:04.98.

100 breaststroke — 25, Alex Facq, 1:24.48.

100 butterfly —7, Connor Hedstrom, 57.25.

200 free — 5, Connor O'Farrell, 1:52.93.

200 individual medley — 6, Connor Hedstrom, 2:06.53.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.