High school sports

KVAC unveils top student-athletes, academics, coaches

Midcoast has plenty of top student-athletes, coaches from winter sports
By Staff | Mar 11, 2019

Augusta — The Kennebec Valley Athletic Conference has unveiled its all-conference and all-academic selections, which include dozens of Midcoast student-athletes who excelled in the pool and on the floor, court, track, mat, ice and snow.

A number of Midcoast high school student-athletes — and three area coaches — from Medomak Valley of Waldoboro, Oceanside of Rockland, Belfast, Camden Hills of Rockport and Mount View of Thorndike, have been recognized.

Missing are those honored for boys ice hockey, which should be available at a later date.

The names and status of honorees come directly from the league.

The honored Midcoast student-athletes, broken down by winter sport, include:

Class B cheering

First-team all-conference — Medomak Valley’s Cassandra Smeltzer, Katie Ryan and Leah Wilcox; Mount View’s Shauna Randall; and Belfast’s Jed Salvatore.

Second-team all-conference — Medomak Valley’s Greg Cifaldo; Mount View’s Olivia McPherson; and Belfast’s Sierra Jade-Davis.

All-academic — Medomak Valley’s Leah Wilcox; and Mount View’s MaKayla Brown, Madison Maganant, Olivia McPherson and Alyvia Ripley.

Cheerleader of the year — Medomak Valley’s Cassandra Smeltzer.

Coach of the year — Medomak Valley’s Heather Simmons.

Boys basketball

Class A South first-team all-conference — Medomak Valley’s Ryan Creamer.

Class A South second-team all-conference — Medomak Valley’s Trevor Brown; and Camden Hills’ Jeremy Fraser.

Class A all-academic — Camden Hills’ Trajan Gilson and Matt Nickerson; and Medomak Valley’s Greyson Clark, Alec Coughlin, Nathan Emerson, Emma Hooper and Kaysee Leary.

Class B first-team all-conference — Oceanside’s Jack Lombardo, Trevor Reed and Cooper Wirkala.

Class B second-team all-conference — Belfast’s Jason Bartlett.

Class B all-academic — Belfast’s Wilder Magruder; Mount View’s Logan Curtis, Jackson Martin, Kyle Noble and Matt Overlock; and Oceanside’s Amos Anderson, Zach Cody, Jack Lombardo, Jaden Martin, Trevor Reed and Cooper Wirkala.

Class B player of the year — Oceanside’s Cooper Wirkala.

Girls basketball

Class A South first-team all-conference — Camden Hills’ Kassandra Krul; and Medomak Valley’s Sadie Cohen.

Class A South second-team all-conference — Medomak Valley’s Abby Lash; and Camden Hills’ Kaylyn Krul.

Class A all-academic — Camden Hills’ Kassandra Krul; and Medomak Valley's Mackenzie Bickmore, Aubrey Schaeffer, Lydia Simmons and Maddy White.

Class B first-team all-conference — Mount View’s Shala Davis.

Class B second-team all-conference — Oceanside’s Hope Butler.

Class B all-academic — Belfast’s Mackenzie Banks and Karagen Stone; Mount View’s Sage Cassidy, Shala Davis, Alex Fountain and Francesca Rocca; and Oceanside’s Sara Dorr, Kalli Grover, Raechel Joyce and Abby Veilleux.

Boys indoor track

Class B first-team all-conference — Belfast’s Donovin Armstrong, Jack Hansen and Cole Martin.

All-academic — Belfast’s Max Lewis; Camden Hills’ Sam Hebert; and Oceanside’s Igli Bixhaku, Alex Mahar, Anthony Radzimirski, Luca Silette and Matthew Young.

Class B athlete of the year — Belfast’s Jack Hansen.

Girls indoor track

Class B first-team all-conference — Belfast’s Hannah Sanderson, Mackenzie Banks, Lindsay Bruns, Summer Deans, Lia Frazee, Audrey Lagerbom, Lillie Mitchell, Junne Robertson-McIntire and Mallory Tibbetts; and Medomak Valley’s Serena Blasius and Alexis Parent.

All-academic — Belfast’s Mackenzie Banks, Lauren Blood and Katie Ritchie; and Oceanside’s Anna Poisson.

Class B coach of the year — Belfast’s Dale Nealey.

Boys skiing

All-academic — Camden Hills’ Henry Chamberlain, Lucas Fischer and Simon O’Shea.

Girls skiing

All-academic — Camden Hills’ Courtney King, Jessica Mann, Isabella Merrill, Ciara Richter and Grace Wrona.

Class B boys swimming

First-team all-conference — Camden Hills’ Connor Hedstrom, Connor O’Farrell, Angus Carter, Charlie Cooper and Oliver Worner; Belfast’s Gary Moline, Fletcher Marriner, Brendan Moline, Luke Hamlin and Lincoln Graf; and Mount View’s Jack Valleau.

All-academic — Belfast’s Quinnten Charbonnier, Luke Hamlin, Logan McHaney, Brendan Moline, Aiden Pike and Brian Rollerson; Camden Hills’ Charlie Cooper; and Mount View’s Jack Valleau.

Class B girls swimming

First-team all-conference — Camden Hills’ Eleanor Lincoln, Phoebe Root, Katherine O’Brien and Eve Gutheinz; and Belfast’s Kayla Payson, Kerrigan Smith, Sadie Wheeler and Olivia Smith.

All-academic — Belfast’s Jillian Clapp and Annica Kelley; Camden Hills’ Eve Gutheinz, Eleanor Lincoln, Tessa Mott and Molly Woodruff; and Medomak Valley’s Emily Grinnell.

Wrestling

First-team all-conference — Camden Hills’ Dawson Allen, Ian Henderson and Noah Lang; Mount View’s Mark Ward; Medomak Valley’s Eli Miller and Erik Benner; and Belfast’s Brian White.

Second-team all-conference — Camden Hills' Eric Andrews and Josh Saucier; and Medomak Valley’s Marshall Sawyer and Amos Hinkley.

All-academic — Camden Hills’ Noah Lang and Nikita Perevalov; Medomak Valley’s Savannah Gilbert, Amos Hinkley and Eli Miller; and Oceanside’s Alex Fogarty.

Class B most outstanding wrestler — Medomak Valley’s Eli Miller.

Class B coach of the year — Mount View’s Hamilton Richards.

Girls ice hockey

All-academic — Camden Hills' Eliza Roy.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.