Stock car racing

Fast-and-furious action as summer heats up at Wiscasset Speedway

By Staff | Jul 10, 2019

Wiscasset — As the summer heat has increased — and less rain in a wet few months has lessened — racing at Wiscasset Speedway has been fast and furious. And that means drivers from Knox, Waldo and Lincoln Counties have realized success putting the pedal to the metal.

The following are the individual results from races in recent weeks:

Results from July 13 racing were:

Maxwell's Market Super Streets (25 laps) — 1, Bobby Mesimer, Woolwich; 2, Mike Hodgkins, Jefferson; 3, Bo Green, Randolph; 4, Glenn Reynolds, Turner; 5, Bouncer Knight, Jay; 6, Billy Pinkham, Wiscasset; 7, Michael Harrison, Durham; 8, Bob Crocker, Freeport; 9, David Thompson, Wiscasset; 10, Dan Nessmith, Wiscasset; 11, Mark Lucas, Harpswell; 12, Mike Wallace, Wiscasset; and 13, Dan Trask, Chelsea.

Servpro of Biddeford Saco Pro Stocks (40 laps, makeup) — 1, Kevin Douglass, Sidney; 2, Kevin Morse, Woolwich; 3, Chris Ryan, Newburgh; 4, Shane Lane, North Anson; 5, Nick Reno, West Bath; 6, Nick Hinkley, Wiscasset; 7, Jamie Wright, Woolwich; 8, Joey Peaslee, Jefferson; and 9, Charlie Colby, Newcastle.

Thunder 4 Minis (25 laps) — 1, Zac Audet, Skowhegan; 2, Spencer Sweatt, Albion; 3, Curtis Anderson, Richmond; 4, Caleb Willette, Winslow; 5, Jacoby Perry, Pittston; 6, Ches Williams, Hope; and 7, Rodney Turner, no town given.

Cahill Tire 4-Cyl. Pros (25 laps) — 1, Dominic Curit, Saco; 2, Jeff Prindall, Lisbon; 3, Ryan Haynes, Jefferson; 4, Nicole Benincasa, Buxton; 5, Taylor Lane, Phillips; 6, Mike Kibbin, Lisbon Falls; 7, Benjamin Burgess, Hartford; 8, Callahan Cox, Strong; 9, Andy Kaherl, Saco; 10, Noah Alexander, Orrington; 11, Melissa LaPointe, Peru; and 12, Colby Peacock, Yarmouth.

G.O. Motorsports Nelcar Legends (25 laps) — 1, Casey Call, Pembroke, N.H.; 2, Colby Meserve, Buxton; 3, Alan Smith, Lincoln; 4, Zack Godbout, Mount Vernon; 5, Nick Calavert, Steep Falls; 6, David Kinney, Skowhegan; 7, Thomas Everson, Gilmanton, N.H.; 8, Aliyah Neale, South Royalston, Mass.; 9, Trevor Krouse, Gorham; and 10, Ryan Rice, Biddeford.

Maxwell's Market Super Streets (25 laps) — 1, Dan Nessmith, Wiscasset; 2, Bob Crocker, Freeport; 3, Mark Lucas, Harpswell; 4, Michael Harrison, Durham; 5, Mike Hodgkins, Jefferson; 6, Josh Bailey, Wiscasset; 7, Billy Pinkham, Wiscasset; 8, Bobby Mesimer, Woolwich; 9, Parker Varney, Windham; 10, Bo Green, Randolph; 11, Mike Wallace, Wiscasset; 12, Bouncer Knight, Jay; 13, David Thompson, Wiscasset; and 14, Glenn Reynolds, Turner.

Servpro of Biddeford Pro Stocks (40 laps) — 1, Jamie Wright, Woolwich; 2, Charlie Colby, Newcastle; 3, Chris Ryan, Newburgh; 4, Kevin Morse, Woolwich; 5, Rodney Brooks, Thomaston; 6, Joe Decker, Chesterville; 7, Travis Poulliot, China; 8, Shane Lane, North Anson; 9, Justin Drake, Vassalboro; 10, Cody Verrill, Woolwich; 11, Cody Tribbett, Richmond; 12, Nick Reno, West Bath; 13, Kevin Douglass, Sidney; and 14, Nick Hinkley, Wiscasset.

Results from July 6 were:

350 SMac Super Modifieds (40 laps) — 1, Sparky MacIver, Sandown, N.H.; 2, Dave Helliwell, Pelham, N.H.; 3, Matt Seavey, Pittsfield, N.H.; 4, Stephen Duphily, Plaistow, N.H.; 5, Jeffrey Battle, Westford, Mass.; 6, Bobby Timmons, Windham, N.H.; 7, Brad Babb, Windham; 8, Richard Eaton, Seabrook, N.H.; 9, James Witkom, Methuen, Mass.; 10, Mike Netishen, Auburn, N.H.; 11, Mike Spurling, Rochester, N.H.; 12, Mike Scott, Hampton, N.H.; 13, Dave Sanborn, Tilton, N.H.; 14, Bill Fiske, Chester, N.H.; 15, Eddie Witkum, Jr., Westford, Mass.; 16, Jimmy Barker, Meredith, N.H.; 17, Billy Osbourne, Plaistow, N.H.; and 18, Scott Watts, Seabrook, N.H.

Norm's Used Cars Strictly Streets (25 laps) — 1, Brad Erskine, Solon; 2, Zachary Emerson, Sabattus; 3, Ryan Ripley, Thomaston; 3, Tyler Robbins, Montville; 5, Kimberly Knight, Chesterville; 6, Brett Osmond, Wiscasset; 7, Randy Snow, Limington; 8, Jonathon Emerson, Sabattus; and 9, Craig Robbins, Montville.

Kennebec Equipment Rental Outlaw Minis (25 laps) — 1, Jason Kimball, Pittston; 2, Jimmy Childs, Leeds; 3, Scott Trask, Richmond; 4, Kyle Willette, Waterville; 5, Brady Romano, Livermore Falls; and 6, Dixon Smith, Augusta.

K&A Property Services Modifieds (30 laps) — 1, Nick Reno, West Bath; 2, Adam Chadbourne, Woolwich; 3, Brian Treadwell, Hancock; 4, Michael Brown, Hope; and 5, Richard Jordan, Kingfield.

Wood Pellet Warehouse Late Model Sportsman (40 laps) — 1, Andrew McLaughlin, Harrington; 2, Frank Moulton, Clinton; 3, Will Collins, Waldoboro; 4, James Barker, Turner; 5, Alex Waltz, Walpole; 6, Ryan St. Clair, Liberty; 7, Chris Thorne, Sidney; 8, Josh St. Clair, Liberty; 9, Jake Hendsbee, Whitefield; 10, Brent Roy, Vassalboro; 11, Tyler Robbins, Montville; 12, Shane Clark, Winterport; 13, Logan Melcher, Fayette; 14, Connor Wenners, Edgecomb; 15, Tiger Colby, Wiscasset; and 16, Lowell Simmons, Wiscasset.

Results from June 29 were:

Cahill Tire 4-Cyl. Pro (35 laps) — 1, Colby Peacock, Yarmouth; 2, Jeff Prindall, Lisbon; 3, Dominic Curit, Saco; 4, Taylor Lane, Phillips; 5, Mike Kibbin, Lisbon Falls; 6, Nicole Benincasa, Buxton; 7, Benjamin Burgess, Hartford; 8, Noah Alexander, Orrington; 9, Andy Kaherl, Saco; 10, Callahan Cox, Strong; and 11, Melissa LaPointe, Peru.

Thunder 4 Minis (18 laps) — 1, Zac Audet, Skowhegan; 2, Curtis Anderson, Richmond; 3, Jacob Perry, Pittston; 4, Caleb Willette, Winslow; 5, Spencer Sweatt; 6, Howard Roberts, Jay; 7, Ches Williams, Hope; and 8, Jeff Davis, Woolwich.

Results from June 22 racing were:

K&A Property Services Modifieds (30 laps) — 1, Adam Chadbourne, Woolwich; 2, Nick Reno, West Bath; 3, Wayne Allard, Stetson; 4, Steve Pierpont, Cushing; 5, Brian Treadwell, Hancock; 6, Richard Jordan, Kingfield; and 7, Allan Moeller, Dresden.

Norm's Used Cars Strictly Streets (25 laps) — 1, Zachary Emerson, Sabattus; 2, Ryan Ripley, Thomaston; 3, Brad Erskine, Solon; 4, Jonathon Emerson, Sabattus; 5, Shawn Austin, Norridgewock; 6, Dan Brown, Turner; 7, Brett Orsmond, Wiscasset; 8, Kimberly Knight, Chesterville; 9, Shawn Emery, Limington; and 10, Craig Robbins, Montville.

Roadruners (15 laps) — 1, Ethan Lyons, Skowhegan; 2, Justice Pierpont, Jefferson; 3, Jason Meserve, Warren; 4, Chris Emerson, Bath; and 5, Doug Churchill, Bristol.

Kennebec Equipment Rental Outlaw Mini (25 laps) — 1, Zach Audet, Skowhegan; 2, Jimmy Childs, Leeds; 3, Rob Greenleaf, West Bath; 4, Scott Trask, Richmond; 5, Kyle Willette, Waterville; 6, Jason Kimball, Pittston; 7, Brady Romano, Livermore Falls; and 8, Mike Delano, Woolwich.

Wood Pellet Warehouse Late Model Sportsman (40 laps) — 1, Logan Melcher, Fayette; 2, Chris Thorne, Sidney; 3, Shane Clark, Winterport; 4, Josh St. Clair, Liberty; 5, Jake Hensbee, Whitefield; 6, Branden Fowler, Rome; 7, Andrew McLaughlin, Harrington; 8, Ryan St. Clair, Liberty; 9, James Barker, Turner; 10, Tyler Robbins, Montville; 11, Alex Waltz, Walpole; 12, Will Collins, Waldoboro; 13, Bill Pinkham, Wiscasset; 14, Brent Roy, Vassalboro; 15, Tiger Colby, Wiscasset; 16, Megan Frost, Montville; 17, Conner Wenners, Edgecomb; 18, Frank Moulton, Clinton; 19, Shane Kaherl, Jay; and 20, Wes Turner, Freedom.

Results from June 15 were:

Maxwell’s Market Super Streets (75 laps) — 1, Josh Bailey, Wiscasset; 2, Dan Nessmith, Wiscasset; 3, Bobby Mesimer, Woolwich; 4, Mike Hodgkins, Jefferson; 5, Bouncer Knight, Jay; 6, Bob Crocker, Freeport; 7, Billy Pinkham, Wiscasset; 8, Bo Green, Randolph; 9, Mark Lucas, Harpswell; 10, Jason Oakes, Boothbay; 11, Michael Harrison, Durham; 12, Cody Buzzell, Madison; and 13, David Thompson, Jefferson.

Cahill Tire 4-Cyl. Pro (25 laps) — 1, Dominic Curit, Saco; 2, Taylor Lane, Phillips; 3, Mike Kibben, Lisbon Falls; 4, Benjamin Burgess, Hartford; 5, Andy Kaherl, Saco; 6, Callahan Cox, Strong; 7, P.J. Merrill, Canton; 8, Jeff Prindall, Lisbon; 9, Colby Peacock, Yarmouth; 10, Nicole Benincasa, Buxton; 11, Melissa LaPointe, Peru; and 12, Noah Alexender, Orrington.

Thunder 4 Mini (25 laps) — 1, Curtis Anderson, Richmond; 2, Zac Audet, Skowhegan; 3, Spencer Sweatt, Albion; 4, Douglas Degroat, Oxford; 5, Kyle Willette, Winslow; 6, Caleb Willette; 7, Jacoby Perry, Pittston; 8, Michael Golding, Pownal; 9, Jeff Davis, Woolwich; and 10, Ches Williams, Hope.

Servpro of Biddeford Saco Pro Stocks (40 laps) — 1, Jamie Wright, Woolwich; 2, Nick Reno, West Bath; 3, Kevin Douglass, Sidney; 4, Nick Hinkley, Wiscasset; 5, Cody Tribbett, RIchmond; 6, Kevin Morse, Woolwich; 7, Chris Ryan, Newburgh; 8, Travis Poulliot, China; 9, Cody Verrill, Woolwich; 10, Joe Decker, Chesterville; 11, Charlie Colby, Newcastle; 12, Nate Tribbett, Richmond; 13, Shane Lane, North Anson; 14, Jeremie Whorff, Bath; and 15, Joey Peaslee, Jefferson.

G.O. Motorsports Nelcar Legends - National Qualifier (30 laps) — 1, Casey Call, Pembroke, N.H.; 2, Kevin Girard Jr., Old Orchard Beach; 3, Matt Grant, WIndham; 4, Luke LeBraun, Newton, Mass.; 5, Tylar Braunschwieg, West Newfield; 6, Peter Bennett, Cromwell, Conn.; 7, Eric LeBrun, Newton, Mass.; 8, Colby Meserve, Buxton; 9, Thomas Everson, Gilmanton, N.H.; 10, Peter Craig, Poland; 11, Matt Chagnot, Derry, N.H.; 12, Ryan Rice, Biddeford; 13, Nick Calvert, Steep Falls; 14, Aliyah Neale, South Royalston, Mass.; 15, David Kinney, Skowhegan; 16, Trevor Krouse, Gorham; and 17, Thomas Searles, Upton, Mass.

Results from June 8 were:

NEMA Midgets (30 laps) — 1, Todd Bertrand, Danielson, Conn.; 2, Danny Cugini, Marshfield, Mass.; 3, Mike Horn, Ashland, Mass.; 4, Doug Cleaveland, Sudbury, Mass.; 5, Andrew Lunt, Marion, Mass.; 6, Matt O’Brien, Wilmington, Mass.; 7, Avery Stoehr, Lakeville, Mass.; 8, Rob Spino, no town given; 9, Randy Cabral, Kingston, Mass.; 10, Jim Chambers, Atkinson, N.H.; 11, Troy Decaire, Plane City, Fla.; and 12, John Zych, Mendon, Mass.

NEMA Lites (25 laps) — 1, Randy Cabral, Kingston, Mass.; 2, Jake Trainor, Medway, Mass.; 3, P.J. Stergios, Candia, N.H.; 4, Richie Coy, Haskell, N.J.; 5, Ryan Locke, Chester, N.H.; 6, Jim Cataldo, Sterling, Mass.; 7, Matthew Merry, Plaistow, N.H.; 8, Anthony Marvuglio, Bridgewater, Mass.; 9, Drew Eldridge, North Chelmsford, Mass.; 10, Paul Scally, Raynham, Mass.; 11, Meg Cugini, Marshfield, Mass.; 12, Christopher Vose, Gloversville, N.Y.; and 13, Chase Locke, Chester, N.H.

Kennebec Equipment Rental Outlaw Mini (25 laps) — 1, Jimmy Childs, Leeds; 2, Jason Kimball, Pittston; 3, Zach Audet, Skowhegan; 4, Kyle Willette, Winslow; 5, Brady Romano, Livermore Falls; 6, Shane Smith, Augusta; 7, James Grover Jr., Newcastle; 8, Mike Delano, Woolwich; 9, Scott Trask, Richmond; and 10, Dixson Smith, Augusta.

Wood Pellet Warehouse Late Model (40 laps) — 1, Andrew McLaughlin, Harrington; 2, Will Collins, Waldoboro; 3, Chris Thorne, Sidney; 4, Shane Clark, WInterport; 5, Josh St. Clair, Liberty; 6, Jake Hensbee, Whitefield; 7, Ryan St. Clair, Liberty; 8, Alex Waltz, Walpole; 9, Branden Fowler, Rome; 10, James Barker, Turner; 11, Logan Melcher, Fayette; 12, Brent Roy, Vassalboro; 13, Mark Lucas, Harpswell; 14, Brandon Sprague, Edgecomb; 15, Megan Frost, Montville; 16, Tyler Robbins, Montville; 17, Dylan Turner, China; 18, Tyler Bailey, Wiscassett; 19, D.C. Alexander, Carmel; and 20, Frank Moulton, Clinton.

Norm's Used Cars Strictly Streets (25 laps) — 1, Kimberly Knight, Chesterville; 2, Brad Erskine, Solon; 3, Ryan Ripley, Thomaston; 4, Jonathon Emerson, Sabattus; 5, Bryan Robbins, Montville; 6, Shawn Austin, Norridgewock; 7, Shawn Emery, Limington; and 8, Zachary Emerson, Sabattus.

K&A Property Services Modifieds (30 laps) — 1, Nick Reno, West Bath; 2, Adam Chadbourne, Woolwich; 3, Steve Pierpoint, Cushing; 4, Brian Treadwell, Hancock; 5, Richard Jordan, Kingfield; 6, Cary Davis, Solon, and 7, Allan Moeller, Dresden.

Results from June 1 were:

ServPro of Biddeford Pro Stocks (50 laps) — 1, Kevin Douglass, Sidney; 2, Nick Hinkley, Wiscasset; 3, Kevin Morse, Woolwich; 4, Cody Verrill, Woolwich; 5, Chris Ryan, Newburgh; 6, Shane Lane, North Anson; 7, Travis Poulliot, China; 8, Nick Reno, West Bath; 9, Jeremie Whorff, Bath; 10, Doug Tourtelotte, Bowdoinham; 11, Jacob Dore, North Berwick; 12, Cody Tribbett, Richmond; 13, Nate Tribbett, Richmond; 14, Joey Peaslee, Jefferson; and 15, Jamie Wright, Woolwich.

Cahill Tire 4-Cyl. Pro (25 laps) — 1, Colby Peacock, Yarmouth; 2, Dominic Curit, Saco; 3, P.J. Merrill, Canton; 4, Taylor Lane, Phillips; 5, Mike Kibben, Lisbon Falls; 6, Jeff Prindall, Lisbon; 7, Nicole Benincasa, Buxton; 8, Noah Alexander, Orrington; 9, Benjamin Burgess, Hartford; 10, Callahan Cox, Strong; 11, Andy Kaherl, Saco; 12, Melissa LaPointe, Peru; and 13, Ryan Hayes, Jefferson.

Maxwell’s Market Super Streets (25 laps) — 1, Jason Oakes, Boothbay; 2, Mike Hodgkins, Jefferson; 3, Josh Bailey, Wiscasset; 4, Michael Harrison, Durham; 5, Glenn Reynolds, Turner; 6, David Thompson, Jefferson; 7, Bo Green, Randolph; 8, Mike Wallace, Wiscasset; 9, Bobby Mesimer, Woolwich; 10, Bouncer Knight, Jay; 11, Parker Varney, Windham; 12, Bob Crocker, Freeport, 13, Dan Nessmith, Wiscasset; and 14, Mark Lucas, Harpswell.

Thunder 4 Minis (25 laps) — 1, Zach Audet, Skowhegan; 2, Spencer Sweatt, Albion; 3, Curtis Anderson, Richmond; 4, Jacoby Perry, Pittston; 5, Douglass Degroat, Oxford; 6, Ches Williams, Hope; 7, Wes Turner, Freedom; 8, Howard Roberts, Jay; and 9, Brandon Williamson, no town given.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.