To our readers,

The COVID-19 pandemic is a once-in-a-century type story, ... Click here to continue

High school track and field

Camden Hills, Medomak Valley relish top track performances

Plenty of first places for Windjammers, Panthers
By Staff | May 03, 2021

South China — Windjammer and Panther track-and-field athletes experienced plenty of individual, relay and, in Camden Hills' case, team success in the second high school meet of the spring on Saturday, May 1.

The Windjammers of Rockport and Panthers of Waldoboro recorded a boatload of top performances, including many first-place efforts, in the event hosted by Erskine Academy.

The girls team scores were: Camden Hills 78, Medomak Valley 62 and Erskine Academy 34.

The boys team scores were: Camden Hills 100, Medomak Valley 34 and Erskine Academy 32.

The individual and relay results for Camden Hills and Medomak Valley were:

Girls 4x800-meter relay — 1, Camden Hills (Claire Wyman, Jenna VanRyn, Annie Edge, Zoe O’Brien), 11:31.48; and 2, Medomak Valley (Mackenzie Emerson, Jalyn Drost, Ruth Havener, Cameron Bains), 12:37.22.

Boys 4x800-meter relay — 1, Camden Hills (Ian Orsmond, Elias Porter, Colin Wright, Zach Clement), 10:33.36.

Girls 100-meter hurdles — 1, Samantha Richardson, Med, 21.43.

Boys 110-meter hurdles — 1, Gavin Readinger, Med, 18.56; and 2, Isaiah Smith, CH, 22.67.

Girls 100 meters — 1, Zaniah Puchalski, Med, 13.98; 3, Allison Gill, CH, 14.16; 4, Amelia Johnson, CH, 14.24; 5, Kathryn Thorn, CH, 14.29; 7, Molly Shook, CH, 14.79; 9, Bailey Curtis, CH, 15.53; 10, Julia Kunesh, Med, 16.17; 11, Evelyn Thissel, CH, 16.20; 12, Alma Bournival, CH, 16.63; 13, Alyssa Trainor, Med, 16.67; 14, Rachel Readinger, Med, 17.11; and 16, Marissa O'Jala, Med, 17.45.

Boys 100 meters — 2, Avery Hackett, CH, 12.78; 3, Miles Murray, CH, 13.03; 4, Slavic Moody, Med, 13.16; 5, Ryan Glaser, CH, 13.17; 6, Gabriel White, Med, 13.32; 8, Enzo Rusillo, CH, 13.84; 9, Ian Kozielec, CH, 13.88; 10, James Johndro, CH, 14.70; and 11, Jay Jones, Med, 15.29.

Girls 1,600-meter racewalk — 1, Lauren Howland, CH, 10:19.70.

Girls 1,600 meters — 1, Jenna VanRyn, CH, 5:43.31; 2, Mackenzie Emerson, Med, 5:55.18; 3, Claire Wyman, CH, 6:12.67; 4, Addie Cortese, CH, 6:33.50; 5, Kara Andrews, CH, 6:41.92; 6, Jayla Robinson, Med, 7:27.24; and 7, Jalyn Drost, Med, 7:53.90.

Boys 1,600 meters — 1, Connor Daigle, Med, 4:40.84; 2, Ian Orsmond, CH, 5:11.27; 4, Noah Morris, Med, 5:28.74; and 5, Jonathan McDevitt, CH, 5:49.17.

Girls 4x100-meter relay — 1, Medomak Valley (Abby Lash, Zaniah Puchalski, Emily Mahoney, Julia Kunesh), 57.83; and 2, Camden Hills (Alma Bournival, Bailey Curtis, Evelyn Thissel, Kathryn Thorn), 59.98.

Boys 4x100-meter relay — 1, Camden Hills (Miles Murray, Soren Beckstrom, Thomas Mitchell, Avery Hackett), 50.49; and 2, Medomak Valley (Slavic Moody, Gabriel White, Gavin Readinger, Ashton Wilson), 50.57.

Girls 400 meters — 3, Bailey Curtis, CH, 1:14.42; 4, Ruth Havener, Med, 1:17.91; 5, Cameron Bains, Med, 1:19.19; 6, Evelyn Thissel, CH, 1:24.32; and 7, Jalyn Drost, Med, 1:31.83.

Boys 400 meters — 1, Will Thorn, CH, 57.83; 2, Noah Morris, Med, 1:00.89; 3, Soren Beckstrom, CH, 1:01.60; 5, Thomas Mitchell, CH, 1:06.81; and 6, Ryan Andersen, CH, 1:09.30.

Girls 300-meter hurdles — 1, Amelia Johnson, CH, 52.53; 3, Alma Bournival, CH, 1:06.27; and 5, Samantha Richardson, Med, 1:06.50.

Boys 300-meter hurdles — 1, Gavin Readinger, Med, 52.47; and 2, Ryan Glaser, CH, 53.05.

Girls 800 meters — 1, Mackenzie Emerson, Med, 2:43.53; 2, Addie Cortese, CH, 2:54.73; 3, Zoe O'Brien, CH, 2:56.83; 4, Allison Gill, CH, 2:59.25; 5, Annie Edge, CH, 3:01.16; 6, Kara Andrews, CH, 3:04.14; 7, Cameron Bains, Med, 3:21.06; and 8, Ruth Havener, Med, 3:21.51.

Boys 800 meters — 1, Connor Daigle, Med, 2:19.77; 2, Avery Hackett, CH, 2:33.01; 3, Zachary Clement, CH, 2:43.44; and 4, Colin Wright, CH, 2:45.30.

Girls 200 meters — 1, Kathryn Thorn, CH, 28.73; 2, Zaniah Puchalski, Med, 29.19; 5, Julia Kunesh, Med, 33.29; 7, Alyssa Trainor, Med, 34.95; 8, Rachel Readinger, Med, 35.58; and 9, Marissa O'Jala, Med, 39.81.

Boys 200 meters — 1, Will Thorn, CH, 25.17; 3, Miles Murray, CH, 26.12; 4, Slavic Moody, Med, 26.15; 5, Gabriel White, Med, 26.85; 6, Ashton Wilson, Med, 26.85; 7, Enzo Rusillo, CH, 28.30; 8, Ian Kozielec, CH, 28.31; 9, Soren Beckstrom, CH, 28.79; 10, Thomas Mitchell, CH, 30.09; 11, James Johndro, CH, 30.45; 12, Ryan Andersen, CH, 31.47; 13, Jay Jones, Med, 32.17.

Girls 3,200 meters — 1, Jenna VanRyn, CH, 12:36.03; and 2, Claire Wyman, CH, 13:57.12.

Boys 3,200 meters — 1, Ian Orsmond, CH, 11:51.03.

Girls 4x400-meter relay — 1, Camden Hills (Lauren Howland, Addie Cortese, Kara Andrews, Allison Gill), 5:04.18; and 2, Medomak Valley (Abby Lash, Mackenzie Emerson, Cameron Bains, Ruth Havener), 5:05.51.

Boys 4x400-meter relay — 1, Medomak Valley (Gavin Readinger, Noah Morris, Ashton Wilson, Slavic Moody), 4:20.03; and 2, Camden Hills (Will Thorn, Zachary Clement, Enzo Rusillo, Ryan Anderson), 4:36.13.

Girls high jump — 1, Molly Shook, CH, 4-6; 2, Samantha Richardson, Med, , 4-4; 4, Bailey Curtis, CH, 4-2; 5, Lauren Howland, CH, 4-0.5.

Boy high jump — 1, Ryan Glaser, CH, 5-4; 2, Aidan Hebert, CH, 5-0; 3, Isaiah Smith, CH, 4-1; and 4, Ian Kozielec, CH, 4-8.

Girls long jump — 2, Molly Shook, CH, 13-5; 4, Emily Mahoney, Med, 11-7; and 5, Paige Reed, Erskine 3-5.

Boys long jump — 1, Avery Hackett, CH, 17-9.5; 2, Ryan Glaser, CH, 17-5; 5, Gabriel White, Med, 15-0.5; 6, Jonathan McDevitt, CH, 14-9.5; 7, Isaiah Smith, CH, 14-8; 8, Ashton Wilson, Med, 14-2.5; 8, Ian Orsmond, CH, 14-2.5; 10, James Johndro, CH, 13-8.5; and 11, Jay Jones, Med, 10-6.5.

Girls triple jump — 1, Abby Lash, Med, 31-0; 2, Zaniah Puchalski, Med, 29-1; 3, Amelia Johnson, CH, 28-0; 4, Zoe O'Brien, CH, 27-7; 5, Molly Shook, CH, 27-1; 6, Evelyn Thissel, CH, 20-3.5; and 7, Marissa O'Jala, Med, 19-0.

Boys triple jump — 1, Jonathan McDevitt, CH, 32-0.5; 2, Isaiah Smith, CH, 29-2; 3, Zachary Clement, CH, 28-6.5; and 4, Aidan Hebert, CH, 28-6.

Girls javelin — 2, Addie Cortese, CH, 64-6; 3, Morgan Flanders, Med, 60-0; 5, Elizabeth Bowman, Med, 47-1; 6, Annie Edge, CH, 44-6; 7, Emily Mahoney, Med, 42-0; and 8, Alma Bournival, CH, 40-6.

Boys javelin — 1, Soren Beckstrom CH, 73-5; and 2, Thomas Mitchell , CH, 52-4.

Girls discus — 1, Allison Gill, CH, 95-10; 2, Elizabeth Bowman, Med, 75-2; and 3, Morgan Flanders, Med, 73-7.

Boys discus — 1, Ian Orsmond, CH, 56-08.

Girls shot put — 1, Elizabeth Bowman, Med, 25-6.75; 2, Morgan Flanders, Med, 24-10.5; 3, Emily Mahoney, Med, 20-7.5; 4, Lauren Howland, CH, 18-3; and 5, Jayla Robinson, Med, 14-3.

Boys shot put — 1, Aidan Hebert, CH, 26-11.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

If you appreciated reading this news story and want to support local journalism, consider subscribing today.
Call (207) 594-4401 or join online at knox.villagesoup.com/join.
Donate directly to keeping quality journalism alive at knox.villagesoup.com/donate.
Comments (0)
If you wish to comment, please login.
Note: If you signed up using our new subscriber portal, your username is the email address you registered with and your password is in all caps