High school track and field

Belfast, Camden Hills track opening field success

Robertson-McIntire, Mitchell, Hansen earn multiple individual firsts
By Staff | Apr 16, 2018

Lewiston — Belfast and Camden Hills track-and-field athletes began their seasons in earnest on Friday, April 13 in a Kennebec Valley Athletic Conference meet hosted by Lewiston High School at Bates College.

There were plenty of first-place performances by Lions and Windjammers.

The girls team scores were: Lewiston 128, Belfast 117, Cony of Augusta 116, Maranacook of Readfield 108., Brunswick 60 and Camden Hills 38.

The boys team scores were: Lewiston 169.5, Cony 127, Brunswick 85, Maranacook 81, Belfast 80.5 and Camden Hills 40.

The Midcoast girls individual and relay team results were:

4x800-meter relay — 4, Belfast (Tara O’Donovan, Jordan Kulbe, Halie Lindelof, Erin Hayes), 13:19.11.

100 meters — 1, Junne Robertson-McIntire, Bel, 12.48; 2, Audrey Clement, CH, 13.24; 5, Kelsey Mehuren, Bel, 13.78; 10, Catherine Heavey, CH, 14.31; 13, MacKenzie Banks, Bel, 14.58; 17, Emmie Wood, CH, 14.99; 21, Mary Robbins, Bel, 15.10; 22, Anna Coleman, Bel, 15.39; 23, Lauren Blood, Bel, 15.44; 31, Sierra Walker, Bel, 16.04; 32, Natalie Owre, CH, 16.10; 34, Hannah Littlefield, Bel, 16.65; 36, Willoe Kirkpatric, Bel, 16.87; 38, Abbey Milner, CH, 17.17; and 39, Sierra Moores, Bel, 17.17.

4x100 meter relay — 1, Belfast (Emily Jolliffe, MacKenzie Banks, Kelsey Mehuren, Junne Robertson-McIntire), 52.07. Exhibitions: Belfast (Hannah Littlefield, Anna Coleman, Sydni Moores, Mary Robbins), 1:01.23.

400 meters — 2, Catherine Heavey, CH, 1:03.96; 5, Tara O'Donavan, Bel, 1:11.70; and 7, Hope Osgood, CH, 1:13.52.

300-meter hurdles — 1, Kelsey Mehuren, Bel, 53.60; and 5, Sydni Moores, Bel, 1:01.10.

800 meters — 1, Emily Jolliffe, Bel, 2:27.24; 5, Zoe Deans, Bel, 2:42.47; 8, Summer Deans, Bel, 2:54.85; 11, Margaret Richmond, CH, 2:59.22; 15, Jordan Kulbe, Bel, 3:12.81; 16, Halie Lindelof, Bel, 3:13.81; and 19, Erin Hayes, Bel, 4:10.95.

200 meters — 1, Junne Robertson-McIntire, Bel, 26.55; 2, Audrey Clement, CH, 27.44; 6, Lillie Mitchell, Bel, 29.45; 7, MacKenzie Banks, Bel, 29.46; 8, Catherine Heavey, CH, 29.86; 13, Mary Robbins, Bel, 31.44; 15, Anna Coleman, Bel, 32.16; 20, Natalie Owre, CH, 33.90; 25, Willoe Kirkpatrick, Bel, 35.20; 26, Sierra Moores, Bel, 36.45; and 27, Abbey Milner, CH, 36.45.

3,200 meters — 7, Zoe Deans, Bel, 13:54.61.

4x400 meter relay — 1, Belfast (Kelsey Mehuren, Junne McIntire, Lillie Mitchell, Emily Jolliffe), 4:32.00. Exhibition: Belfast (Tara O’Donovan, Summer Deans, Sydni Moores, Anna Coleman), 5:21.30.

High jump — 3, Emie Wood, CH, 4-6; and 5, Margaret Richmond, CH, 4-2.

Long jump — 1, Lillie Mitchell, Bel, 14-3; 3, Emmie Wood, CH, 13-5.25; 7, Hope Osgood, CH, 13-0.75; and 16, Natalie Owre, CH, 8-8.

Triple jump — 1, Lillie Mitchell, Bel, 32-8; 5, Sydni Moores, Bel, 29-11.5; and 9, Hope Osgood, CH, 26-1.

Javelin — 2, Shera Hilt, Bel, 98-5; 7, Catherine Heavey, CH, 76-1; 10, Katie Ritchie, Bel, 56-0; 12, Savannah Blood, Bel, 30-3; and 13, Shelby Hooper, Bel, 28-8.

Discus — 2, Katie Ritchie, Bel, 80-9; 4, Shera Hilt, Bel, 74-9; 5, Cali Joseph, Bel, 73-4; 9, Siriah Thomas, Bel, 68-4; 11, Cassie Armstrong, Bel, 65-3; 16, Leah Marriner, Bel, 60-9; 17, Margaret Richmond, CH, 59-6; and 20, Savannah Blood, Bel, 44-10.

Shot put — 8, Shera Hilt, Bel, 25-9; 10, Katie Ritchie, Bel, 25-5; 11, Leah Marriner, Bel, 25-3; 14, Siriah Thomas, Bel, 22-3; 17, Cali Joseph, Bel, 21-11; 22, Cassie Armstrong, Bel, 20-9; 23, Shelby Hooper, Bel, 19-6; and 27, Savannah Blood, Bel, 18-1.

The Midcoast boys individual and relay team results were:

4x800-meter relay — 5, Belfast (Gary Moline, Nathaniel Morsey, Brendan Moline, Joseph Potter), 10:28.84.

100 meters — 3, Ben Owre, CH, 12.00; 10, Carter Patterson, Bel, 12.51; 11, Josh Pearse, CH, 12.63; 14, Christian Sukeforth, Bel, 12.64; 15, Tyson DeWaard, CH, 12.66; 17, Timothy Smith, Bel, 12.72; 22, Robert Hicock, Bel, 13.00; 24, Donovin Armstrong, Bel, 13.07; 28, Will Thorn, CH, 13.37; 34, Sam Gallagher, CH, 14.13; 36, Lucas Walker, Bel, 14.23; 37, Josh Saucier, CH, 14.38; and 38, Kevin Tran, CH, 14.44.

1,600-meter racewalk — 2, Nicholas Brawn, CH, 11:15.34; and 3, John Eagar, CH, 11:16.06.

1,600 meters — 10, Luke Blow, Bel, 5:37.61; 12, Joseph Potter, Bel, 5:49.53; 15, Elias Porter, CH, 5:59.98; 18, Brian Rollerson, Bel, 6:06.80; 19, Joby Byrd, CH, 6:22.34; and 23, Benjamin Kern, CH, 7:31.77.

4x100-meter relay — 2, Belfast (Christian Sukeforth, Carter Patterson, Tyson Hill, Ricky Smith), 47.27; and 4, Camden Hills (Will Thorn, Tyson DeWaard, Josh Pearse, Ben Owre), 48.84.

400 meters — 7, Tyson Hill, Bel, 57.14; 10, Ricky Smith, Bel, 58.50; 13, Liam Haining, CH, 59.56; 16, Chance Clark, Bel, 1:01.59; and 18, Nathaniel Porter, Bel, 1:05.19.

300-meter hurdles — 1, Jack Hansen, Bel, 46.20.

800 meters — 6, Brendan Moline, Bel, 2:19.21; 10, Julian Blohm, CH, 2:37.30; 13, Colin Stewart, CH, 2:41.68; 14, Nathaniel Morsey, Bel, 2:42.06; 17, Gary Moline, Bel, 2:50.92; 18, Nicholas Brawn, CH, 2:51.49; and 21, Patrick O'Donivan, Bel, 3:04.88.

200 meters — 5, Ben Owre, CH, 24.54; 7, Ricky Smith, Bel, 24.88; 9, Carter Patterson, Bel, 25.42; 10, Tyson Hill, Bel, 25.69; 13, Josh Pearse, CH, 25.92; 15, Christian Sukeforth, Bel, 25.96; 20, Donovin Armstrong, Bel, 26.65; 21, Will Thorn, CH, 27.11; 22, Max Lewis, Bel, 27.27; 27, Liam Haining, CH, 27.82; 29, Robert Hicock, Bel, 28.42; 31, Nathaniel Porter, Bel, 29.03; 33, Sam Gallagher, CH, 29.58; 34, Lucas Walker, Bel, 29.71; 35, Kevin Tran, CH, 29.72; and 42, Drew Robson, Bel, 41.21.

3,200 meters — 4, Luke Blow, Bel, 12:29.84; 6, Ian Orsmond, CH, 12:44.52; and 7, Elias Porter, CH, 12:54.20.

4x400-meter relay — 2, Belfast (Christian Sukeforth, Carter Patterson, Tyson Hill, Ricky Smith), 3:51.60. Exhibition: Belfast (Brendan Moline, Timothy Smith, Chance Clark, Max Lewis), 4:17.27.

High jump — 5, Tyson DeWaard, CH, 5-10; 6, Sam Hebert, CH, 5-10; 7, Max Lewis, Bel, 5-8; 8, Ben Owre, CH, and Chance Clark, Bel, 5-4; and 12, Aidan Hebert, CH, 5-0.

Long jump — 1, Jack Hansen, Bel, 20-1; 10, Sam Hebert, CH, 18-0.5; 12, Tyson DeWaard, CH, 17-8.75; 13, Cole Martin, Bel, 17-0; 16, Luke Blow, Bel, 16-1.75; 17, Josh Pearse, CH, 16-0; 25, Aidan Hebert, CH, 14-7.25; 27, Zephyr Bombeke, CH, 14-3.5; 29, Julian Blohm, CH, 13-0; and 30, Ian Orsmond, CH, 12-0.5.

Triple jump — 1, Sam Hebert, CH, 40-9.5; 3, Jack Hansen, Bel, 40-2.5; 13, Zephyr Bombeke, CH, 30-5; 14, Julian Blohm, CH, 30-1; and 15, Aidan Hebert, CH, 28-9.

Javelin — 7, Brian White, Bel, 117-9; 9, James Robbins, Bel, 112-2; 14, Liam Haining, CH, 103-11; 17, Zephyr Bombeke, CH, 92-3; 18, Josh Saucier, CH, 88-3; 28, Alec O'Dwyer, CH, 58-10; 32, Thomas Eagar, CH, 48-2; and 33, John Eagar, CH, 35-5.

Discus — 1, Donald Resh, Bel, 108-7; 11, Liam Haining, CH, 78-6; 14, Brian White, Bel, 75-7; 20, Caleb Hendricks, CH, 68-4; 21, Josh Saucier, CH, 65-11; 22, Thomas Eagar, CH, 59-2; 24, Alec O'Dwyer, CH, 57-7; 28, Elias Porter, CH, 41-2; and 30, John Eagar, CH, 34-9.

Shot put — 1, James Robbins, Bel, 40-0; 3, Brian White, Bel, 38-8; 4, Donald Resh, Bel, 37-9; 16, Lucas Walker, Bel, 28-5; 23, Josh Saucier, CH, 21-9; 24, Alec O'Dwyer, CH, 21-4; 26, Kirk Stillman, Bel, 19-7; and 27, Thomas Eagar, CH, 19-1.

Pole vault — 5, Jack Hansen, Bel, 10-6; 7, Drew Robson, Bel, 10-6; 8, Timothy Smith, Bel, 9-6; and 11, Christopher Fournier, Bel, 7-0.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.

Comments (1)
Posted by: Robertson Chiropractic | Apr 17, 2018 07:29

Emily Jolliffe also finished first in her three races!



If you wish to comment, please login.