AUGUSTA — The Kennebec Valley Athletic Conference unveiled its Class A and Class B all-conference and all-academic selections for the fall on Monday, Nov. 7, a development that saw a bevy of Midcoast high school student-athletes honored for efforts on the field/course of play and in the classroom.

Locally, teams from Oceanside of Rockland, Medomak Valley of Waldoboro, Belfast, Mount View of Thorndike and Camden Hills of Rockport were recognized.

The Windjammers compete in Class A, Panthers, Mariners and Lions Class B and Mustangs Class C. However, the KVAC does not have a Class C division, thus, Mount View student-athletes are honored in Class B and Class C.

The fall athletes honored are involved in golf, cross country, soccer, cheering, football and field hockey.

For football, the KVAC does not honor all-conference, only all-academic, as the sport has specific football conferences.

The KVAC all-conference and all-academic selections, which come directly from the league, for area student-athletes include:

Golf

Class A all-academic — Camden Hills’ Kyra Anderson, Aiden Aselton, Owen Berez, Jack Edgar, Wilson Fedarko and Zanni Sabatini.

Class B first team — Belfast’s James Ritter; and Oceanside’s Bryson Mattox and Noah McLellan.

Class B all-academic — Belfast’s Noah Allen, Bobby Banks, Hagen Chase, Izik Marriner, Sydney Marriner, K.J. Payson, James Ritter, Paige Rollerson and Zach Sanderson; Medomak Valley’s Logan Look; and Oceanside’s Rhys Jones.

Field hockey

Class A first team — Camden Hills’ Claudine Webber.

Class A all-academic — Camden Hills’ Tess Hodgkins, Ilanna Lam, Juliette Landry, Katie Thorn, Mia Thorsell, Claudine Webber, Addie Kelly and Alexys Wilmot.

Class B first team — Belfast’s Kara Richards; Mount View’s Greta Ahlefeld; and Oceanside’s Maddie Ripley.

Class B second team — Belfast’s Bre Shorey and Brynne Sawyer.

Class B all-academic — Mount View’s Dakota Jones, Sydney Bishop, Allyee Corson, Ella Dudley, Elizabeth Roberts, Mika Littlefield, Ella Sawyer and Greta Ahlefeld; Belfast’s Audra Faulkingham, Lauren Hall, Maxine Hollebecke, Kara Richards, Brynne Sawyer and Mia Winslow; and Oceanside’s Winter Adams, Colette Black, Allison Colburn and Cassidy Novicka.

Girls cross country

Class A first team — Camden Hills’ Jenna VanRyn and Cassie Middleton.

Class A second team — Camden Hills’ Cara Rothwell.

Class A all-academic — Camden Hills’ Ann Edge, Lauren Howland and Zoe O’Brien.

Class B first team — Medomak Valley’s Ava Collamore.

Class B all-academic — Belfast’s Sydney Marriner.

Boys cross country

Class A second team — Camden Hills’ Walker Hedrich.

Class A all-academic — Camden Hills’ Soren Beckstrom, Finn Urey and Sam VanLonkhuysen.

Class B second team — Medomak Valley’s Noah Morris; and Belfast’s Will Robbins.

Class B all-academic — Belfast’s Alec Rolfe.

Football

All-academic — Belfast’s Jackson LaPierre and Tommy Littlefield; Camden Hills’ Avery Laite and Louis Mainella; Medomak Valley’s Tucker Holgerson and Isaac Simmons; and Oceanside’s Jack Elwell.

Cheering

All-academic — Belfast’s Gemma Bradney; and Medomak Valley’s Katrina McIntosh.

Girls soccer

Class A first team — Camden Hills’ Britta Denny and Amelia Johnson.

Class A second team — Camden Hills’ Sydney Stone and Leah Snyder.

Class A all-academic — Camden Hills’ Kara Andrews, Hannah Christie, Darian Langille and Sydney Stone.

Class B North first team — Belfast’s Emma Waldron and Natalie Hamlin; Mount View’s Emily Richards; and Oceanside’s Ava Philbrook.

Class B South first team — Medomak Valley’s Kytana Williamson.

Class B all-academic — Belfast’s Luna Carlson, Iris Carpenter, Phoebe Hall-Arnett, Natalie Hamlin and Emma Waldron; Medomak Valley’s Cindy Shelmerdine; and Oceanside’s Maggie Callahan, Alexis Knowlton, Audrey Mackie and Martina Straka.

Class C all-academic — Mount View’s Izabela Healy, Madison Roux and Isabelle Holt.

Boys soccer

Class A first team — Camden Hills’ Cam Brown.

Class A second team — Camden Hills’ Avery Hackett, Lucas Moody and Max Welt.

Class A all-academic — Camden Hills’ Will Eggena, Avery Hackett, Lucas Moody, Jordan Peasley, Aaron Stone, Max Welt and Lucas Wyman.

Class B North first team — Mount View’s Noah Hurd and Tyler Russell; and Oceanside’s Alex Bartlett.

Class B South first team — Medomak Valley’s Mohamedi Ngido.

Class B all-academic — Belfast’s Holden Nichols and Liam O’Malia; Medomak Valley’s Sam Scheuzger; and Oceanside’s Hayden Jacques, Ben Jones and Liam Porter.

Class C all-academic — Mount View’s Isaac Ellis, Lydia Schofield, Isaac Widmer and Tyler Russell.

MaineStay Media/VillageSoup sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com.