BANGOR — Five top-five performances, including two from hurdler Amelia Johnson, buoyed Camden Hills track-and-field athletes to strong performances at the state Class A high school championships on Saturday, June 4 at Cameron Stadium.

The girls team scores were: Bangor 97, Gorham 69, Bonny Eagle of Standish 65, Edward Little of Auburn 56, Scarborough 43, Thornton Academy of Saco 43, Brunswick 32, Windham 26, Lewiston 23, Deering of Portland 22, Camden Hills 22, Mount Ararat of Topsham 21, Marshwood of Eliot 19, Oxford Hills of South Paris 19, Brewer 17, Sanford 16, Biddeford 14, Cheverus of Portland 10, Portland 9.33, Westbrook 9, Falmouth 6, Kennebunk 5.33, Massabesic of Waterboro 2 and Messalonskee of Oakland 0.33.

The boys team scores were: Scarborough 89, Cheverus 63, Bonny Eagle 55, Gorham 54.2, Oxford Hills 39.2, Edward Little 38.2, Bangor 38, South Portland 28, Falmouth 27, Hampden Academy 25, Mount Ararat 24, Thornton Academy 23, Messalonskee 20.5, Brunswick 19.5, Windham 15.2, Noble 14.2, Lewiston 13, Biddeford 10, Sanford 10, Marshwood 9, Skowhegan 8, Portland 8, Mount Blue of Farmington 6, Kennebunk 4, Brewer 3, Westbrook 2 and Camden Hills no score.

The first-place finisher in each event at the state Class A, B and C championship meets, and the next three best times, heights and distances in those events, regardless of state affiliation, qualify for the New England championships on Saturday, June 11 at Willow Brook Park in New Britain, Conn.

The Windjammer girls individual and relay results were:

100 meters (prelims) – 10, Kathryn Thorn, 13.33; and 24, Madelin Tohanczyn, 13.90.

200 meters – 13, Kailin Fuller, 28.62; and 21, Kathryn Thorn, 29.24.

400 meters – 5, Kailin Fuller, 1:01.19.

1,600 meters – 6, Jenna VanRyn, 5:17.50.

3,200 meters – 5, Jenna VanRyn, 12:06.78; and 11, Isabella Anderson, 12:31.10.

100-meter hurdles (finals) – 4, Amelia Johnson, 16.60. (prelims) – 4, Amelia Johnson, 16.78.

300-meter hurdles – 4, Amelia Johnson, 49.44.

4×100-meter relay – 4, Camden Hills (Lily Stowe, Kailin Fuller, Madeline Tohanczyn, Kathryn Thorn), 51.35.

4×400-meter relay – 23, Camden Hills (Madeline Tohanczyn, Isabella Burke, Piper Urey, Kailin Fuller), 4:55.55.

4×800-meter relay – 10, Camden Hills (Kara Andrews, Zoe O’Brien, Piper Urey, Isabella Anderson), 11:03.68.

High jump – 12, Bailey Curtis, 4-6.

Discus – 6, Allison Gill, 104-2.

1,600-meter racewalk – 8, Lauren Howland, 9:50.27.

The Windjammer boys individual and relay results were:

100 meters (prelims) – 23, Miles Murray, 12.04.

400 meters – 27, Avery Hackett, 55.85.

1,600 meters – 21, Zachary Clement, 4:51.74.

4×400-meter relay – 27, Camden Hills (Ben Pike, Hadrian Ward, Elias Decker, Colin Wright), 4:05.50.

4×800-meter relay – 15, Camden Hills (Ben Pike, Avery Hackett, Colin Wright, Zachary Clement), 9:03.47.

MaineStay Media/VillageSoup sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com.