CAMDEN — There were banner days on the slopes and trails for the Camden Snow Bowl middle school ski race teams as they brought home top-notch finishes — team and individual — from the Maine Junior Ski League state championships on Wednesday, Feb. 16 at Lost Mountain in Auburn and Saturday, Feb. 19 at Titcomb Mountain in Farmington.

Overall, the CSB girls finished third (352 points) and boys third (348 points) among four teams.

Camden Snow Bowl middle school girls skiers include, from left, Amelia Lincoln, Estelle Chase, Katie Grace Kimball, Olive Walker, Linnea Turesson, Amelia Mills, Gabriella Destefano and Olive Conover. Photo courtesy of Katie Snow Mills

Additional teams participated in the event, but only four boys and four girls squads had enough skiers to take part in all four Alpine and Nordic disciplines  — giant slalom, slalom, classical and freestyle.

CSB girls team members include: Olive Walker, Katie Grace Kimball, Acadia Hartley, Amelia Mills, Amelia Lincoln, Estelle Chase, Olive Conover, Gabriella Destefano, Linnea Turesson, Faye Hildreth, Lila Dailey and Ibis Bird.

CSB boys team members include: Oliver Lee, Bennett Cohen, Ethan Cohen, Sam Tooley, Tate Hearst, Ian Beal, Dan Bauer, Adam McClure, Phileas Kornfield, Oslo Ting and Sam Pike.

Camden Snow Bowl middle school boys skiers include, from left, Ian Beal, Ethan Cohen, Sam Tooley, Oliver Lee and Bennett Cohen. Photo courtesy of Katie Snow Mills

CSB features middle school skiers in grades six through eight from Camden-Rockport Middle School, Hope Elementary School, Appleton Village School, Lincolnville Central School and Ashwood Waldorf School of Rockport.

The CSB girls finished third in slalom (81 points) and giant slalom (59 points) for third overall in Alpine (140 points), while they finished sixth in freestyle (107 points) and fifth in classical (105 points) for sixth overall in Nordic (212 points).

The CSB girls finished third overall (352 points), while Farmington Area Ski Team (310 points) finished first and Maranacook of Readfield (325 points) second.

Among the top five for girls skimeister (a combination of all four ski disciplines), Oliver Walker finished second (65 points), Katie Grace Kimball third (91 points) and Linnea Turesson (104 points) fifth.

The CSB boys finished fourth in slalom (54 points) and giant slalom (74 points) for fourth overall in Alpine (128 points), while they finished fifth in freestyle (119 points) and fourth in classical (101 points) for a tie for fourth overall in Nordic (220 points).

The CSB boys finished third overall (348 points), while Auburn (93 points) finished first and FAST (178 points) second.

Among the top five for boys skimeister, Bennet Cohen and Oliver Lee tied for third (73 points).

The individual CSB results for each discipline included:

Girls slalom — 14, Olive Walker, 22.32 first run and 31.27 second run for 53.59; 21, Katie Grace Kimball, 28.71 and 29.27 for 57.98; 22, Amelia Mills, 28.05 and 30.07 for 58.12; 24, Linnea Turesson, 28.17 and 31.12 for 59.29; 28, Olive Conover, 31.34 and 33.46 for 1:04.80; 31, Lila Dailey, 32.41 and 32.84 for 1:05.25; 32, Amelia Lincoln, 30.74 and 34.68 for 1:05.42; and 38, Estelle Chase, 33.25 and 37.64 for 1:10.89.

Girls giant slalom — 9, Olive Walker, 32.32 first run and 34.00 second run for 1:06.32; 14, Amelia Lincoln, 34.10 ad 35.66 for 1:09.76; 17, Katie Grace Kimball, 33.73 and 36.17 for 1:09.90; 19, Olive Conover, 34.89 and 36.21 for 1:11.10; 20, Amelia Mills, 35.57 and 37.00 for 1:12.57; 23, Linnea Turesson, 36.46 and 37.75 for 1:14.21; 34, Ibis Bird, 39.74 and 41.00 and 1:20.74; 38, Estelle Chase, 39.34 and 42.75 for 1:22.09; and 54, Gabriella Destefano, 45.26 and 47.93 for 1:33.19.

Girls classical — 21, Olive Walker, 15:52.7; 24, Katie Grace Kimball, 16:16.4; 25, Linnea Turesson, 16:58.4; 35, Estelle Chase, 18:38.6; 36, Olive Conover, 18:41.7; 37, Amelia Mills, 18:47.9; and 41, Amelia Lincoln, 19:56.8.

Girls freestyle — 21, Oliver Walker, 13:46.9; 26, Lila Dailey, 14:16.3; 29, Katie Grace Kimball, 15:03.6; 31, Linnea Turesson, 15:03.6; 37, Amelia Mills, 16:29.9; 39, Oliver Conover, 16:48.3; 42, Amelia Lincoln, 17:54.4; 45, Gabriella Destefano, 18:28.4; and 48, Estelle Chase, 19:15.

Boys slalom — 9, Oliver Lee, 21.58 first run and 22.1 second run for 43.75; 10, Bennett Cohen, 22.84 and 23.63 for 46.47; 12, Tate Hearst, 23.11 and 24.54 for 47.65; 23, Dan Bauer, 26.04 and 27.77 for 53.81; 25, Ian Beal, 26.35 and 28.38 for 54.73; 42, Oslo Ting, 37.90 and 39.47 for 1:17.37; and 44, Sam Tooley, 1:12.96 and 23.90 for 1:36.86.

Boys giant slalom — 10, Sam Tooley, 33.33 first run and 34.72 second run for 1:08.05; 12, Bennett Cohen, 34.83 and 35.03 for 1:09.86; 14, Ethan Cohen, 34.26 and 35.98 for 1:10.24; 15, Oliver Lee, 35.18 and 35.48 for 1:10.66; 19, Tate Hearst, 35.87 and 36.19 for 1:12.06; 24, Dan Bauer, 36.93 and 36.71 for 1:13.64; 30, Ian Beal, 37.93 and 37.95 for 1:15.88; 36, Adam McClure, 39.07 and 40.68 for 1:19.75; and 56, Oslo Ting, 48.36 and 48.13 for 1:36.49;

Boys classical — 19, Ian Beal, 13:42.5; 21, Oliver Lee, 13:56.9; 25, Bennett Cohen, 14:27.8; 36, Sam Tooley, 15:33.1; 38, Tate Hearst, 16:13.5; and 39, Ethan Cohen, 16:16.9.

Boys freestyle — 26, Bennett Cohen, 12:51.3; 28, Oliver Lee, 12:52.9; 34, Ian Beal, 13:30.2; 35, Ethan Cohen, 13:35.1; 36, Tate Hearst, 13:39.8; and 42, Sam Tooley, 14:17.3.

MaineStay Media/VillageSoup sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com.