After four separate disciplines took place across three mountains in three days, the Kennebec Valley Athletic Conference Alpine and Nordic ski championships concluded on Saturday, Feb. 12 at Titcomb Mountain in Farmington.

On the girls side, the Camden Hills Alpine team finished second among 14 squads and Nordic team fourth among five, while, on the boys side, the Windjammer Alpine team finished fourth among 10 squads and Nordic team seventh among seven.

The Mount Blue of Farmington girls collected Alpine and Nordic team titles — as did the Mount Blue boys with the Nordic championship — while the Maranacook of Readfield boys nabbed the Alpine team crown.

Day one of the KVAC championships kicked off on Wednesday, Feb. 9 with the Alpine giant slalom at Black Mountain in Rumford, while day two, which featured the Nordic classical, took place on Thursday, Feb. 10 at Sugarloaf Mountain in Carrabassett Valley.

Day three, on Saturday, Feb. 12, showcased the Alpine slalom and Nordic classical races at Titcomb. The KVAC championships were held in conjunction with the Mountain Valley Conference championships (MVC), though scoring is separate for the conferences.

The complete Nordic girls team scores, which combine the two days of competition for one overall score, with classical listed first and freestyle second, included: Mount Blue 794 and 794 for 1,588, Edward Little of Auburn 748 and 744 for 1,492, Leavitt of Turner 745 and 742 for 1,487, Camden Hills 736 and 737 for 1,473 and Oxford Hills of South Paris 340 and 341 for 681.

The complete Nordic boys team scores, which combine the two days of competition for one overall score, with classical listed first and freestyle second, included: Mount Blue 783 and 786 for 1,569, Leavitt 746 and 755 for 1,501, Oxford Hills 759 and 739 for 1,498, Maranacook 729 and 765 for 1,494, Brunswick 740 and 714 for 1,454, Edward Little,713 and 703 for 1,416 and Camden Hills 665 and 674 for 1,339.

The complete Alpine girls team scores, which combine the two days of competition for one overall score, with giant slalom listed first and slalom second, included: Mount Blue 776 and 791 for 1,567, Camden Hills 767 and 752 for 1,519, Oxford Hills 739 and 745 for 1,484, Maranacook 725 and 739 for 1,464, Edward Little 695 and 713 for 1,408, Hampden Academy 705 and 679 for 1,384, Gardiner 628 and 599 for 1,227, Skowhegan 511 and 505 for 1,016, Leavitt 366 and 374 for 740, Bangor 358 and 355 for 713, Messalonskee of Oakland 191 (giant slalom only), Maine Central Institute of Pittsfield 166 and 171 for 337, Brewer 161 and 160 for 321 and Cony of Augusta 158 (giant slalom only).

The complete Alpine boys team scores, which combine the two days of competition for one overall score, with giant slalom listed first and slalom second, included: Maranacook 769 and 764 for 1,533, Mount Blue 763 and 766 for 1,529, Edward Little 752 and 756 for 1,508, Camden Hills 724 and 750 for 1,474, Oxford Hills 732 and 729 for 1,461, Skowhegan 745 and 709 for 1,454, Hampden Academy 663 and 683 for 1,346, Gardiner 479 and 611 for 1,090, Leavitt 182 and 318 for 501 and Bangor 175 (giant slalom only).

Camden Hills’ Zola Roberts nabbed the KVAC girls Alpine giant slalom title as she finished with a time of 1:59.78 with her combined runs on Wednesday.

The following is a breakdown of all local athletes over the full three days of competition:

Day three (Alpine slalom and Nordic freestyle)

For the Windjammers, Roberts had a top-six finish (1:29.68) for the girls and Roger Huguet top-seven finish (1:26.38) for the boys, while Allison Gill’s top-15 finish (19:56.5) was the top finish for area Nordic skiers.

The Windjammer girls individual freestyle results were: 15, Allison Gill, CH, 19:56.5; 22, Elsie Hildreth, CH, 21:08.6; 25, Brenna Mackey, CH, 21:41.2; 30, Maggie Gill, CH, 22:40.5; 32, Lea Zwecker, 23:01.4; 37, Madeline Tohanczyn, CH, 25:10.7; 32, Amelia Porter, CH, 27:04; 46, Lucy O’Brien, CH, 27:32.7; 48, Charlotte Taylor, 27:36.2; 50, Natalie Gill, CH, 28:13.4; 51, Lizzie Larsen-Leavins, CH, 29:49.1; and 54, Abigail Harrison, 30:20.

The Windjammer boys individual freestyle results were: 30, Quinn Riordan, CH, 18:03.6; 39, Avery Hackett, 18:51.4; 45, Soren Beckstrom, 19:36.8; 52, Henry McDevitt, CH, 21:16.5; 52, Iain Larsen-Leavins, CH, 21:40.8; 55, Benjamin Tohanczyn, CH, 22:43.5; and 57, Colin Wright, CH, 22:58.2.

The Windjammer girls individual slalom results were: 6, Zola Roberts, CH, 45.28 and 44.40 for 1:29.68; 13, Abigail Williams, CH, 46.60 and 45.63 for 1:32.23; 18, Maggie Metzler, CH, 48.27 and 46.57 for 1:34.84; 26, Greer LaFiura, CH, 49.75 and 49.60 for 1:39.35; 34, Sofia Howell, CH, 53.32 and 51.56 for 1:44.88; 44, Marlie Berard, CH, 54.74 and 54.92 for 1:49.66; and 51, Ava Tobias, CH, 58.45 and 57.51 for 1:55.96.

The Windjammer boys individual slalom results were: 7, Roger Huguet, CH, 43.78 and 42.60 for 1:26.38; 13, Marc Huguet, CH, 45.73 and 45.35 for 1:31.08; 19, Brit LaFiura, CH, 51.26 and 42.89 for 1:34.15; 21, Ryan Southworth, CH, 47.52 and 47.02 for 1:34.54; 34, Oliver Castle, CH, 51.56 and 49.01 for 1:40.57; 41, Ryan Andersen, CH, 51.89 and 51.62 for 1:43.51; and 49, Thomas Mitchell, 55.70 and 55.21 for 1:50.91.

Day two (Nordic classical)

The Windjammer girls individual Nordic classical results were: 11, Elise Hildreth, 23:17.7; 21, Allison Gill, 25:42.7; 29, Brenna Mackey, 26:52.2; 32, Maggie Gill, 28:42.6; 36, Maddie Tohanczyn, 29:38.6; 38, Lea Zwecker, 29:54; 40, Natalie Gill, 30:09.2; 44, Lucy O’Brien, 32:02.3; 53, Amelia Porter, 35:19.4; and 54, Lizzie Larsen-Leavins, 37:01.

The Windjammer boys individual Nordic classical results were: 33, Quinn Riordan, 22:14.6; 43, Avery Hackett, 23:48.6; 52, Soren Beckstrom, 26:11.8; 55, Cameron Pinchbeck, 27:35.7; 62, Colin Wright, 34:52.2; 63, Ben Tohanczyn, 35:01; and 64, Iain Larsen-Leavins, 36:04.3.

Day one (Alpine giant slalom)

On the girls side, Windjammer Zola Roberts was the top skier on the day as her two runs combined for a time of 1:59.78 — a fraction of a second faster than Leavitt’s Sophie Simard (1:59.80) — and emerged with an individual KVAC title. Lily Stowe (2:02.97) also earned a top-five finish for Camden Hills.

On the boys side, Jett Lindelof, an independent athlete from Islesboro Central School, had the top overall time among KVAC and MVC skiers — 73 male skiers overall — as he finished in 1:52.12 (56.11 first run and 56.01) — 3.52 seconds faster than Mount Blue’s Josh Smith (1:55.64).

However, ICS is not affiliated with either conference, and, thus, Lindelof’s time does not earn him an individual conference title.

Windjammer boys Roger Huguet (third) and Marc Huguet (fourth) also finished among the top five.
The Huguets are twin brothers and exchange students from Barcelona, Spain, who attend the Watershed School in Camden.

The Windjammer boys individual giant slalom results were: 3, Roger Huguet, CH, 58.37 first run and 57.72 second run for 1:56.09; 4, Marc Huguet, CH, 59.14 and 58.28 for 1:57.42; 31, Ryan Southworth, CH, 1:15.07 and 1:03.61 for 2:18.68; 46, Thomas Mitchell, 1:18.65 and 1:19.57 for 2:38.22; 49, Brit LaFiura, CH, 59.76 and 1:43.20 for 2:42.96; and 58, Ryan Andersen, CH, 1:06.13 and 2:32.10 for 3:38.23.

The Windjammer girls individual giant slalom results were: 1, Zola Roberts, CH, 1:00.69 first run and 59.09 second run for 1:59.78; 5, Lily Stowe, 1:01.42 and 1:01.55 for 2:02.97; 12, Piper Urey, CH, 1:04.06 and 1:03.29 for 2:07.35; 19, Maggie Metzler, CH, 1:05.17 and 1:04.84 for 2:10.01; 24, Abigail Williams, CH, 1:02.87 and 1:09.75 for 2:12.62; 29, Greer Lafiura, 1:08.96 and 1:09.25 for 2:18.21; 32, Marlie Berard, CH, 1:09.54 and 1:11.60 for 2:21.14 and 57, Sofia Howell, 1:59.64 and 1:05.90 for 3:05.54.

MaineStay Media/VillageSoup sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com.