While the Penobscot Bay YMCA Sailfish youth swim team did not touch the scoring pad quite fast enough to record individual or relay championships, Midcoast youngsters did earn a boatload of top places — including a bundle of top-three finishes — and fast times at the state meet Friday through Sunday, Feb. 28-March 1 in the Wallace Pool at the University of Maine.

When the diving and splashing had finished over the three-day event, the Sailfish girls were eighth and boys 13th.

The 13-and-older girls competed on Friday, while the 9-10 and 11-2 boys, along with the 9-10 girls and 13-and-older boys were on Saturday. On the Sunday, the final day of the state championship competition, the 8-and-younger boys and girls 11-12 girls took their time in the pool spotlight.

The girls overall team scores were: Kennebec Valley YMCA 1,466.5, Long Reach Swim Club (Bath YMCA) 1,379.5, Bangor YMCA Barracudas 1,134, Mount Desert Island YMCA 1,020, Northern York County Manta Ray 952, Down East Family YMCA 927, Twin Cities Swim Team 741, Pen Bay Sailfish 713.5, Waldo County YMCA Bluefish 549, Mid Maine Dolphins (Waterville) 488, Canoe City Swim Club 425.5, Greater Portland Swim Team 396, Casco Bay Stripers 277, Sanford Titans 272 and Boothbay Region YMCA Dolphins 193.

The boys overall team scores were: Long Reach Swim Club (Bath YMCA) 1,588, Bangor YMCA Barracudas 1,069, Mount Desert Island YMCA 1,055.5; Kennebec Valley YMCA 855.5, Down East Family YMCA 796, Waldo County YMCA Bluefish 794.5, Northern York County Manta Ray 690, Casco Bay Stripers 538, Canoe City Swim Club 530, Mid Maine Dolphins (Waterville) 503.5, Twin Cities Swim Team 484, Greater Portland Swim Team 459, Pen Bay Sailfish 359, Sanford Titans 333, Boothbay Region YMCA Dolphins 276 and Piscataquis Regional YMCA 28.

The Sailfish girls individual and relay results were:

Ages 15 and older

200 individual medley — 3, Sadie Woodruff, 2:19.50.

50 freestyle — 4, Phoebe Root, 25.78; 9, Kat O’Brien, 26.58; and 16, Sofia Mott, 27.79.

100 free — 9, Kat O’Brien, 58.22;

100 backstroke — 4, Phoebe Root, 1:00.88; and 15, Sofia Mott, 1:08.82.

100 breaststroke — 7, Sadie Woodruff, 1:12.28.

200 free relay — 3, Pen Bay (Phoebe Root, Sadie Woodruff, Sofia Mott, Kat O’Brien), 1:48.31.

Ages 13-14

200 medley relay — 5, Pen Bay (Lily Mott, Sarah VanLonkhuyzen, Josie Lincoln, Chloe Root), 2:00.91.

200 free — 4, Sarah VanLonkhuyzen, 2:05.25; and 30, Abigail Ames, 2:40.52.

200 IM — 4, Lily Mott, 2:32.08.

50 free — 21, Chloe Root, 29.57; and 60, Abigail Ames, 34.19.

100 butterfly — 5, Josie Lincoln, 1:05.14.

100 back — 9, Josie Lincoln, 1:08.55; and 18, Chloe Root, 1:13.50.

100 breast — 5, Sarah VanLonkhuyzen, 1:13.98; and 10, Lily Mott, 1:18.07.

Ages 11-12

200 MR — 3, Pen Bay (Rana Abess, Lulu VanLonkhuyzen, Avery Weeks, Hettie Bickham), 2:19.77.

200 free — 8, Rana Abess, 2:27.80.

200 IM — 19, Adella Brainerd, 1:23.42.

50 free — 6, Hettie Bickham, 29.68; 8, Lulu VanLonkhuyzen, 30.20; 18, Lola Black, 32.54; and 77, Mackenzie Dillon, 45.60.

50 fly — 11, Avery Weeks, 34.60; and 15, Rana Abess, 37.74.

50 breast — 5, Hettie Bickham, 37.75; 13, Lulu VanLonkhuyzen, 40.06; 16, Adella Brainerd, 40.88; and 22, Lola Black, 42.90.

Ages 9-10

200 medley relay — 4, Pen Bay (Cora Gates, Flynn Layton, Madelyn Smith, Vivienne Perry), 2:37.75; and 9, Pen Bay (London Nicolet, Eva Vickerman, Bea Bickham, Py Nakjaroen), 2:55.13.

100 IM — 3, Madelyn Smith, 1:20.30; and 10, Flynn Layton, 1:29.52.

50 free — 6, Vivienne Perry, 32.79; 12, Bea Bickham, 35.25; 14, Eva Vickerman, 35.61; 27, London Nicolet, 37.70; 30, Py Nakjaroen, 38.31; 42, Georgia Brainerd, 40.64; 47, Havana Kriste, 41.33; 51, Acacia Widmer, 41.70; 58, Lucy Morgenstern, 42.53; 91, Henrietta Lee, 49.80; and 97, Sophia Wickenden, 53.10.

50 fly — 21, Willa Yetman, 55.14.

100 free — 20, Georgia Brainerd, 1:31.30.

50 back — 3, Cora Gates, 38.68; 7, Bea Bickham, 40.74; 11, Py Nakjaroen, 42.42; 13, London Nicolet, 43.21; 19, Havana Kriste, 44.49; 27, Willa Yetman, 47.43; 30, Georgia Brainerd, 48.69; 34, Acacia Widmer, 49.36; 40, Lucy Morgenstern, 50.56; 71, Sophia Wickenden, 1:00.95; 72, and Henrietta lee, 1:03.30.

50 breast — 17, Eva Vickerman, 49.13.

200 free — 2, Pen Bay (Vivienne Perry, Flynn Layton, Cora Gates, Madelyn Smith), 2:17.26; and 12, Pen Bay (Havana Kriste, Acacia Widmer, Lucy Morgenstern, Willa Yetman), 2:50.01.

Ages 8 and younger

50 free — 11, Bridget Vickerman, 48.24.

25 back — 6, Mackenzie McDonald, 22.95; and 27, Esmelouise Black, 26.84.

25 breast — 4, Maggie Feeney, 26.11.

25 free — 9, Maggie Feeney, 20.29; 11, Bridget Vickerman, 20.79; 23, Mackenzie McDonald, 23.30; and 33, Esmelousie Black, 24.52.

100 FR — 5, Pen Bay (Bridget Vickerman, Mackenzie McDonald, Maggie Feeney, Esmelouise), 1:27.34.

The Sailfish boys individual and relay results were:

Ages 15 and older

200 free — 4, Angus Carter, 1:54.23; and 9, Trevor Taylor, 2:00.55.

50 free — 14, Tor Denny, 25.43; and 19, Ryan O’Farrell, 27.86.

100 fly — 9, Trevor Taylor, 1:01.37.

100 free — 16, Lane Cortese, 56.24; and 27, Ryan O’Farrell, 1:02.78.

500 free — 9, Tor Denny, 5:33.32.

100 back — 3, Angus Carter, 56.30.

100 breast — 7, Cabot Adams, 1:09.59; 10, Lane Cortese, 1:12.52; and 16, Ryan O’Farrell, 1:24.02.

200 FR — 7, Pen Bay (Angus Carter, Lane Cortese, Tor Denny, Trevor Taylor), 1:38.17.

Ages 13-14

200 free — 18, Gabe Wheeler, 2:35.58.

200 IM — 4, Cabot Adams, 2:13.13.

50 free — 11, George Bickham, 26.57.

100 free — 12, George Bickham, 58.46; and 28, Gabe Wheeler, 1:13.62.

100 back — 3, Cabot Adams, 1:00.84; and 8, George Bickham, 1:08.50.

100 breast — 20, Gabe Wheeler, 1:32.56.

Ages 11-12

50 free — 11, Calder Meil, 32.62.

50 fly — 7, Calder Meil, 35.93.

50 back — 15, Calder Meil, 42.91.

Ages 9-10

50 free — 4, Graham Stoughton, 33.84; 9, Larkin Mott, 36.35; 31, Miles Biddle, 45.07;34, Larson Castle, 45.35; 41, Baxter Thackeray, 46.94;

100 free — 18, Jude Biddle, 1:40.44; 24, Baxter Thackeray, 1:49.31; and 25, Miles Biddle, 1:49.53.

50 back — 7, Larkin Mott, 41.23; 16, Larson Castle, 48.20; and 18, Miles Biddle, 49.52.

50 breast — 5, Graham Stoughton, 45.07; and 17, Jude Biddle, 51.24.

200 FR — 4, Pen Bay (Graham Stoughton, Larson Castle, Jude Biddle, Larkin Mott), 2:39.91.

Ages 8 and younger

50 free — 11, Dexter Hedstrom, 48.87; and 21, Oliver Biddle, 1:06.88.

25 back — 22, Dexter Hedstrom, 26.93; and 24, Oliver Biddle, 27.81.

25 breast — 2, Eli Bregman, 21.27.

25 free — 2, Eli Bregman, 17.71; 12, Dexter Hedstrom, 21.07; and 33, Oliver Biddle, 28.31.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.