Camden Hills recorded a couple of late-season dual-meet victories in a high school swim meet with host Messalonskee on Friday, Jan. 26, as the Windjammers swept the Eagles 98-69 for the girls and 99-71 for the boys.

Independent swimmers from Medomak Valley also participated in the meet.

"The swimmers dug deep and pulled out some incredible swims," said Windjammer coach Hodding Carter.

The individual results for Midcoast swimmers were:

Girls 200 medley relay — 1, Camden Hills (Amanda Mirabile, Eve Gutheinz, Phoebe Root, Katherine O'Brien), 2:03.55; 3, Camden Hills (Eleanor Lincoln, Leah Doolen, Isabella Tassoni, Kassandra Wood), 2:13.22; and 5, Camden Hills (Tessa Mott, Sofia Mott, Ocean Rancourt, Kera Griffen), 2:39.29.

Boys 200 MR — 1, Camden Hills (Connor Hedrstrom, Ian Sullivan, Connor O'Farrell, Cooper Russell), 1:49.26; and 3, Camden Hills (Angus Carter, Michael Arvidson, Charles Cooper, Kyle Wood), 2:07.66.

Girls 200 freestyle — 1, Amanda Mirabile, CH, 2:09.51; and 3, Isabella Tassoni, CH, 2:25.49.

Boys 200 free — 1, Connor O'Farrell, CH, 1:55.00; 4, Charles Cooper, CH, 2:10.54; and 6, Kevin Tran, CH, 2:34.72.

Girls 200 individual medley — 1, Phoebe Root, CH, 2:25.97; 3, Eve Gutheinz, CH, 2:34.60; and 5, Sofia Mott, CH, 2:50.45.

Boys 200 IM — 1, Connor Hedstrom, CH, 2:10.19; and 5, Hunter Hoskins, CH, 3:08.32.

Girls 50 free — 1, Katherine O'Brien, CH, 26.98; 2, Leah Doolen, CH, 28.33; and 3, Kassandra Wood, CH, 29.70. Exhibitions: Emily Grinnell, Med, 28.63; Eleanor Lincoln, CH, 29.05; Michaela Ecker, Med, 31.70; Suzannah Richardi, CH, 33.28; Lillian Dailey, CH, 35.71; Kera Griffen, CH, 35.94; Celine Barden, 36.05; and Ocean Rancourt, CH, 36.28.

Boys 50 free — 1, Cooper Russell, CH, 23.37; 3, Angus Carter, CH, 26.16; and 4, Ian Sullivan, CH, 26.43. Exhs: Tor Denny, CH, 29.04; Jonathan Heath, CH, 30.10; Ryan O'Farrell, CH, 32.64; and Hunter Hoskins, CH, 36.74.

Girls 100 butterfly — 2, Phoebe Root, CH, 1:05.59; 3, Leah Doolen, CH, 1:15.21; and 4, Isabella Tassoni, CH, 1:15.40. Exhs: Molly Woodruff, CH, 1:21.27; and Suzannah Richardi, CH, 1:22.05.

Boys 100 fly — 2, Connor O'Farrell, CH, 1:02.54; 3, Charles Cooper, CH, 1:09.91; and 6, Jonathan Heath, CH, 1:16.94.

Girls 100 free — 1, Amanda Mirabile, CH, 58.37; 2, Katherine O'Brien, CH, 1:00.54; and 3, Eve Gutheinz, CH, 1:02.95. Exhs: Farin Weidman, Ch, 1:07.22; Lillian Dailey, CH, 1:21.98; and Ocean Rancourt, CH, 1:24.40.

Boys 100 free — 1, Connor Hedstrom, CH, 53.86; 3, Kyle Wood, CH, 57.86; and 5, lane Cortese, CH, 1:07.05.

Girls 500 free — 2, Eleanor Lincoln, CH, 6:14.07; 4, Tessa Mott, CH, 7:30.25; and 5, Celine Barden, CH, 7:53.91.

Boys 500 free — 1, Cooper Russell, CH, 5:36.49; 3, Kyle Wood, CH, 6:06.65; and 4, Ian Sullivan, CH, 6:16.47.

Girls 200 free relay — 1, Camden Hills (Phobe Root, Eve Gutheinz, Katherine O'Brien, Amanda Mirabile), 1:50.01; 3, Camden Hills (Isabella Tassoni, Tessa Mott, Farin Weidman, Molly Woodruff), 2:02.90; and 5, Camden Hills (Kera Griffen, Celine Barden, Lillian Dailey, Suzannah), 2:22.56.

Boys 200 FR — 1, Camden Hills (Charles Cooper, Angus Carter, Michael Arvidson, Kyle Wood), 1:48.59; and 3, Camden Hills (Kevin Tran, Jonathan Heath, Lane Cortese, Tor Denny), 1:59.52.

Girls 100 backstroke — 2, Sofia Mott, CH, 1:15.36; and 3, Molly Wood, CH, 1:19.46.

Boys 100 back — 2, Angus Carter, CH, 1:09.67; 3, Tor Denny, CH, 1:10.10; and 6, Kevin Tran, CH, 1:26.38.

Girls 100 breaststroke — 3, Kassandra Wood, CH, 1:27.66; and 5, Farin Weidman, H, 1:36.28. Exhs: Emily Grinnell, CH, 1:21.61; and Michaela Ecker, Med, 1:29.54.

Boys 100 breast — 1, Michael Arvidson, CH, 1:18.61; 3, Lane Cortese, CH, 1:22.00; and 5, Ryan O'Farrell, CH, 1:41.06.

Girls 400 FR — 2, Camden Hills (Leah Doolen, Kassandra Wood, Eleanor Lincoln, Sofia Mott), 4:28.14; and 3, Farin Weidman, Suzannah Richardi, Tessa Mott, Molly Woodruff), 4:46.34.

Boys 400 FR — 1, Camden Hills (Connor O'Farrell, Ian Sullivan, Connor Hedstrom, Cooper Russell), 3:34.98; and 4, Camden Hills (Lane Cortese, Tor Denny, Jonathan Heath, Kevin Tran), 4:31.12.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.