There is no place like the home pool for the Camden Hills swim team — particularly after its performance over Gardiner/Hall Dale on Friday, Dec. 15 at the Penobscot Bay YMCA.

In the end, the Windjammers sailed to wins in convincing fashion as the boys prevailed 124-23 and the girls 110-53.

Medomak Valley independent swimmers also competed in the meet.

The individual Midcoast results, with Camden Hills swimmers listed first, were:

Girls

200 medley relay — 1, Camden Hills (Eleanor Lincoln, Eve Gutheinz, Phoebe Root, Amanda Mirable), 2:05.27; and 3, Camden Hills (Tessa Mott, Molly Woodruff, Mackenzie Power, Farin Weidman), 2:22.42.

200 freestyle — 1, Katherine O’Brien, CH, 2:18.63; 3, Isabelle Tassoni, CH, 2:24.25; and 4, Sofia Mott, CH, 2:37.33. Exhibition: Michaela Ecker, Med, 2:37.14.

200 individual medley — 1, Amanda Mirabile, CH, 2:24.93; and 3, Mackenzie Power, CH, 2:42.79.

50 free — 1, Phoebe Root, CH, 27.33; 2, Eleanor Lincoln, CH, 30.20; and 3, Kassandra Wood, CH, 30.30. Exh: Molly Woodruff, CH, 30.93; Farin Weidman, CH, 31.00; Suzannah Richardi, CH, 33.65; Kera Griffin, CH, 34.82; Lillian Dailey, CH, 36.43; Ocean Rancourt, CH, 37:02; and Celine Barden, CH, 37.02.

100 butterfly — 1, Phoebe Root, CH, 1:08.17; 2, Leah Doolen, CH, 1:15.83; 3, Mackenzie Power, CH, 1:19.86;

100 free — 1, Amanda Mirabile, CH, 58.77; 3, Katherine O’Brien, CH, 1:01.66; 4, Eve Gutheinz, CH, 1:05.65; and 5, Suzannah Richardi, CH, 1:15.20. Exh: Isabelle Tassoni, CH, 1:05.24; Emily Grinnell, Med, 1:06.14; Kassandra Wood, CH, 1:09.81; Tessa Mott, CH, 1:16.29; Kera Griffin, CH, 1:19.67; and Celine Barden, CH, 1:23.62.

500 free — Molly Woodruff, CH, 6:27.49; and 3, Farin Weidman, CH, 6:48.52.

200 medley relay — 1, Camden Hills (Phoebe Root, Katherine O’Brien, Eve Gutheinz, Amanda Mirabile), 1:50.16; and 2, Camden Hills (Eleanor Lincoln, Kassandra Wood, Sofia Mott, Leah Doolen), 1:59.64.

100 backstroke — 1, Eleanor Lincoln, CH, 1:11.82; 3, Tessa Mott, CH, 1:23.27; and 5, Ocean Rancourt, CH, 1:35.75. Exh: Emily Grinnell, Med, 1:18.35.

100 breaststroke — 2, Eve Gutheinz, CH, 1:23.62; and 3, Leah Doolen, CH, 1:24.90. Exh: Michaela Ecker, CH, 1:33.76.

400 free relay — 2, Camden Hills (Kassandra Wood, Farin Weidman, Isabella Tassoni, Sofia Mott), 4:35.04.

Boys

200 MR — 1, Camden Hills (Angus Carter, Michael Arvidson, Brady Hedstrom, Charles Cooper), 1:59.17; and 2, Camden Hills (Tor Denny, Hunter Hoskins, Cameron Hedstrom, Kyle Wood), 2:05.88.

200 free — 1, Cooper Russell, CH, 2:03.22; 2, Cameron Hedstrom, CH, 2:16.86; and 3, Tor Denny, CH, 2:19.28.

200 IM — 1, Angus Carter, CH, time not listed; and 2, Connor Hedstrom, CH, 2:14.50.

50 free — 1, Connor O’Farrell, CH, 23.71; 2, Brady Hedstrom, CH, 25.12; and 3, Ian Sullivan, CH, 26.29.

100 fly — 1, Cameron Hedstrom, CH, 1:04.22; and 2, Charles Cooper, CH, 1:07.24.

100 free — 1, Connor O’Farrell, CH, 52.10; 2, Cooper Russell, CH, 53.51; and 3, Brady Hedstrom, CH, 58.59. Exh: Lane Cortese, CH, 1:07.69; Kevin Tran, CH, 1:14.68; and Ryan O’Farrell, CH, 1:18.30.

500 free — 1, Kyle Wood, CH, 5:59.91; and 2, Charles Cooper, CH, 6:16.37.

200 MR — 1, Camden Hills (Connor Hedstrom, Cooper Russell, Ian Sullivan, Connor O’Farrell), 1:37.43; and 2, Camden Hills (Jonathan Heath, Lane Cortese, Ryan O’Farrell, Kevin Tran), 2:08.05.

100 back — 1, Connor Hedstrom, CH, 1:02.95; 2, Angus Carter, CH, 1:08.21; and 3, Tor Denny, CH, 1:10.45.

100 breast — 1, Ian Sullivan, CH, 1:16.56; and 2, Michael Arvidson, CH, 1:18.38.

400 FR — 1, Camden Hills (Connor Hedstrom, Cooper Russell, Brady Hedstrom, Connor O’Farrell), 3:51.70.

Courier Publications' sports staff can be reached by email at sports@villagesoup.com or by phone at 594-4401.