The Camden Hills girls finished third and Windjammer boys fourth Friday in a Kennebec Valley Athletic Conference high school track-and-field meet hosted by Lawrence.

The Windjammers earned several first places, including from Brittany Bowman (1,600 meters), Collin Downs (100 meters) and Caleb Pease (400 meters), as well as in relay races. The team also had a bundle of other top-three efforts.

The girls team scores were: Lawrence of Fairfield 127.5, John Bapst of Bangor 96.5, Camden Hills 61, Maranacook of Readfield 53, Morse of Bath 44 and Kents Hill 1.

The boys team scores were: Maranacook 120, Lawrence 111, John Bapst 64, Camden Hills 59 and Morse 28.

The Windjammer girls individual results were:

100 meters — 2, Emily Lopez,13.94; 5, Emily Smith, 14.30; 8, Mackenzie Meservey, 14.37; 10, Biz Pree, 14.50; and 20, Sarah Daggett, 15.99.

200 meters — 2, Lopez, 28.73; 5, Meservey, 29.74; 8, Smith, 30.12; 11, Pree, 30.47; and 19, Daggett, 32.68.

400 meters — 2, Meservey, 1:08.01; and 5, Pree, 1:09.45.

1,600 meters — 1, Bowman, 5:31.05; 11, Lily Kassen, 6:37.91; and 17, Sarah Kennedy, 7:14.97.

3,200 meters — 2, Bowman, 11:49.30; 9, Kassen, 13:18.51; and 13, Kennedy, 16:14.46.

100-meter hurdles — 2, Julia Gowesky, 18.45; 10, Carmen Lamb, 23.45; and 11, Nicole Young, 24.82.

300-meter hurdles — 6, Gowesky, 1:08.78; 7, Young, 1:11.59; and 8, Lamb, 1:12.05

4×400-meter relay — 1, Camden Hills (Meservey, Smith, Pree, Lopez), 4:36.68.

High jump — 2, Lopez, CH, 4-08.00.

Shot put — 2, Gowesky, 26-4.5; 13, Alison Dorobis, 19-11.5; 16, Young, 19-9; and 22, CeCe Beck, 16-2.

Discus — 9, Dorobis, 53-4.5.

Javelin — 17, Daggett, 42-10.

The Windjammer boys individual results were:

100 meters — 1, Downs, 11.24; 2, Pease, 11.51; 11, Matt Heath, 12.90; 13, Josh Heanssler, 13.41; and 19, Connor Winchenbach, 14.64.

200 meters — 2, Pease, 24.02; 10, Heath, 26.74; 13, Heanssler, 27.60; 17, Winchenbach, 30.30; and 21, Quinn Duggan, 35.84.

400 meters — 1, Pease, 52.67; and 9, Eddie McCluskey, 1:15.59.

800 meters — 5, Jack Hauprich, 2:30.90; and 7, Stan Grunder, 2:38.71.

1,600 meters — 5, Johnny Nugent, 5:16.77; and 6, Hauprich, 5:24.50.

3,200 meters — 3, Ben Trapani, 10:53.46; and 7, Nugent, 11:40.68.

300-meter hurdles — 2, Sean Bardon, 45.83; 4, Heath, 48.68; and 7, Grunder, 54.38.

4×100-meter relay — 1, Camden Hills (Pease, Heath, Downs, Sean Bardon), 47.08.

4×800-meter relay — 3, Camden Hills (Hauprich, Grunder, McCluskey, Nugent), 10:17.87.

Long jump — 11, Bardon, 15-4; and 15, Jonathan Rice, 14-0.

Shot put — 5, Brandon Graffam, 34-6; 6, Ryan Graffam, 32-1.00; 9, Rhett Chase, 30-10; 14, Aaron Filderman, 27-9; and 20, Aaron Nolan, 19-10.

Discus — 10, Heanssler, 74-0.25; 12, B. Graffam, 68-2; 13, R. Graffam, 66-3; 14, Chase, 65-9.75; 16, Avery Smith, 61-1.5; 17, Rice, 60-1.25; and 20, Nolan, 43-8.5.

Javelin — 12, R. Graffam, 80-6; 17, Filderman, 67-7; 19, Winchenbach, 62-6; 20, Rice, 46-3; 21, Nolan, 40-1.5; 22, Duggan, 32-06; and 23, Smith, 31-7.

1,600-meter racewalk — 3, McCluskey, 9:45.65; 6, Grunder, 10:22.30; and 7, Winchenbach, 10:38.26.

VillageSoup sports staff can be reached at 207-594-4401 or by email at sports@villagesoup.com.