Talent abounded, much of it from Midcoast student-athletes, as the Medomak Valley and Rockland track-and-field teams — along with a Georges Valley independent — competed against top Class A opponents in a May 13 Kennebec Valley Athletic Conference meet hosted by Brunswick.

The girls team scores were: Bangor 167, Brunswick 105, Medomak Valley 58, Lewiston 51 and Rockland 15. The boys team scores were: Brunswick 129, Lewiston 112, Bangor 92, Medomak Valley 49, Rockland 12 and Georges Valley 1.

First-place individual performances for local athletes were turned in by Medomak Valley’s Morgan Baum (javelin, shot put), Ian Rixon (1,600-meter racewalk) and Joshua Parmenter (300-meter hurdles) and Rockland’s Rebecca Picard (discus).

The individual results for Medomak Valley, Rockland and Georges Valley were:

Girls 4×800-meter relay — 2, Medomak Valley, 10:51.09.

Boys 4×800-meter relay — 4, Medomak Valley, 9:39.65.

Girls 100-meter hurdles — 7, Emma Mason, Rock, 20.54; 10, Roxanne Jelenfy, Med, 21.85; and 11, Abbie Vail, Med, 21.97.

Boys 110-meter hurdles — 12, Casey Hall, Rock, 21.11; 14, T.J. Harriman, Med, 21.9; and 15, Patrick Johnson, Rock, 24.36.

Girls 100 meters — 10, Julie Ennamorati, Med, 14.36; 12, Ashley Rackliff and Emily Leach, Med, 14.44; 17, Desiree Leary, Med, 14.74; 20, Tamika Brown, 15.16; 20, Lacy Massengale, Med, 15.16; 22, Jelenfy, Med, 15.30; 29, Kaysie Corey, Rock, 16.47; and 31, Renee Landry, Rock, 17.0.5.

Boys 100 meters — 8, Nate Meade, Med, 12.37; 9, Jonathan Hendrickson-Belloquet, Med, 12.44; 20, Dakota Smith, GV, 12.97; 25, Hall, Rock, 13.19; 34, Quinton Vannah, Med, 13.61; 36, Alex Young, Rock, 14.03; 38, A.J. Baker, Med, 14.56; 40, P. Johnson, Rock, 14.93; 42, Ivan Johnson, Med, 15.96; 43, Sam Johnson, Rock, 16.31; and 44, Paul Brown, Med, 18.30.

Girls 1,600-meter racewalk— 4, Massengale, Med, 11:20.48; and 5, Maxine Buretta, Rock, 11:34.23.

Boys 1,600-meter racewalk — 1, Rixon, Med, 8:36.43; and 4, Brown, Med, 11:40.95.

Girls 1,600 meters — 3, Gwen Moiles, Med, 6:05.3; and 4, Kiana Ocean, Med, 6:10.8.

Boys 1,600 meters — 4, Patrick O’Donnell, Med, 4:39.99; 8, Will Watson, Rock, 5:00.72; 9, Brendon O’Donnell, Med, 5:16.64; 11, Joe Murphy, Med, 5:19.03; 15, Nick Anderson, Med, 5:26.11; and 16, Taylor Packard, Med, 5:37.25.

Girls 4×100-meter relay — 3, Medomak Valley, 56.26; and 5, Rockland, 58.86.

Boys 4×100-meter relay — 3, Medomak Valley, 47.33; and 6, Rockland, 54.29.

Girls 400 meters — 6, Laura Swanson, Rock, 1:06.25; 10, Naomi Holzhauer, Rock, 1:08.97; 11, Heidi Harris, Med, 1:10.18; 13, Kelsie Grady, Med, 1:18.03; and 14, Brianna Gross, Med, 1:18.42.

Boys 400 meters — 7, Devon Sproul, Med, 56.84; 13, Kevin Bragdon, Rock, 1:03.05; 14, B. O’Donnell, Med, 1:03.49; and 15, Vannah, Med, 1:04.67.

Boys 300-meter hurdles — 1, Parmenter, Med, 43.25; and 8, Smith, GV, 48.86.

Girls 800 meters — 2, Nicole Weaver, Med, 2:39.26; and 8, Megan Wyllie, Med, 2:51.18.

Boys 800 meters — 5, Watson, Rock, 2:16.88; 7, Smith, GV, 2:22; 9, Murphy, Med, 2:26.34; 10, B. O’Donnell, Med, 2:27.01; 13, Packard, Med, 2:31.30; 16, Rixon, Med, 2:39.01; 17, I. Johnson, Med, 2:50.25; and 19, Baker, Med, 3:07.84.

Girls 200 meters — 7, Ennamorati, Med, 29.13; 11, Leach, Med, 29.86; 16, Mason, Rock, 30.90; 17, Brown, Rock, 31.10; 18, Swanson, Rock, 31.35; and 20, Corey, Rock, 34.06.

Boys 200 meters — 3, P. O’Donnell, Med, 24.11; 8, Meade, Med, 25.10; 9, Joshua Parmenter, Med, 25.14; 27, Vannah, Med, 28.66; 29, Mike Gillman, Med, 31.29; 30, Baker, Med, 32.56; and 31, S. Johnson, Rock, 32.64.

Girls 3,200 meters — 4, Grady, Med, 15.13.22; and 5, Selena Ding, Med, 17:05.91.

Boys 3,200 meters — 9, Watson, Rock, 10:59.75; 14, Anderson, Med, 12:10.25; and 15, Bragdon, Rock, 12.14.84.

Girls 4×400-meter relay — 4, Medomak Valley, 4:49.47.

Boys 4×400-meter relay — 3, Medomak Valley, 3:44.99.

Girls high jump — 8, Leary, 4-0.

Boys high jump — 3, Alex MacKenzie, Med, 5-4; and 5, Devon Sproul, Med, 5-2.

Girls long jump — 6, Caitlin McMahon, Rock, 13-3; 11, Christina Carver, Rock, 12-8.5; 14, Massengale, Med, 12-2; and 17, Landry, Rock, and Gross, Med,10-9.

Boys long jump — 2, MacKenzie, Med, 18-8; 5, Dodge, Rock, 18-4; 9, Meade, Med, 16-4; 10, Hendrickson-Belloguet, Med, 15-5.5; 11, Hall, Rock, 15-2; 12, Vannah, Med, 12-11; and 13, I. Johnson, Med, 10-1.

Girls triple jump — 3, Ennamorati, Med, 29-10.75; 11, Carver, Rock, 26-5.5; 12, Mason, Rock, 24-8; 15, Gross, Med, 22-10.5; and 16, Landry, Rock, 21-3.5.

Boys triple jump — 3, MacKenzie, Med, 38-4.5; 6, Hendrickson-Belloguet, Med, 37-3; and 10, Alex Bobolla, Med, 28-11.

Girls javelin — 1, Baum, Med, 94-7; 3, Picard, Rock, 76-7; 4, Katja Assfalg, Med, 70-7; 10, Laura Beal, Med, 47-10; and 12, Carver, Rock, 39-3.

Boys Javelin — 5, Smith, GV, 111-7; 7, Nathaniel McBrien, Med, 109-5; 13, Nate Boggs, Rock, 105-2; 15, Anderson, Med, 103-6; 17, Dodge, Rock, 98-2; 19, Harriman, Med, 92-10; 20, Jared Meklin, Rock, 91-4; 24, Rixon, Med, 87-10; 31, Baker, Med, 63-6; 33, I. Johnson, Med, 60-11; 36, S. Johnson, Rock, 43-5; and 37, Brown, Med, 24-10.

Girls discus — 1, Picard, Rock, 94-11.5; 2, Baum, Med, 93-1.5; 8, Vail, Med, 61-2.5; and 10, Assfalg, Med, 51-11.5.

Boys discus — 3, Young, Rock, 106-1.5; 6, Meklin, Rock, 98-6; 12, Gillman, Med, 82-0; 13, Harriman, Med, 81-9; 15, Dodge, Rock, 80-8; 20, Boggs, Rock, 71-7; 21, William Ivey, Med, 68-6; 22, Zack Picard, Rock, 67-2; and 26, Bobolla, Med, 59-2.

Girls shot put — 1, Baum, Med, 29-8.5; 4, Picard, Rock, 26-4.5; and 10, Corey, Rock, 18-0.5.

Boys shot put — 2, Young, Rock, 41-8.5; 8, Gillman, Med, 35.7.5; 11, Meklin, Rock, 33-8; 13, Boggs, Rock, 32-3; 16, Ivey, Med, 28-0; 18, Bobolla, Med, 27-4.5; 19, Picard, Rock, 26-11; 20, Harriman, Md, 26-2.5; and 23, Brown, Med, 14-10.

VillageSoup sports staff can be reached at 207-594-4401 or by e-mail at sports@villagesoup.com.