The Belfast and Medomak Valley track-and-field squads proved to be among the best in an April 29 meet hosted by Gardiner. In fact, the Lion boys finished first in a dominating performance.

The girls team scores were: Gardiner 143, Lisbon of Lisbon Falls 122.25, Belfast 106, Medomak Valley 51.25, Lincoln Academy of Newcastle 45.25, Monmouth Academy 29, Valley of Bingham 7 and Oak Hill of Sabattus 3.25.

The boys team scores were: Belfast 161, Lisbon 117, Medomak Valley 79, Gardiner 56, Monmouth Academy 51, Lincoln Academy 34 and Valley 24.

Belfast secured a bundle of firsts in relays, and among the local individuals who recorded first-place efforts were Belfast’s Wilbur Fogg (100 and 200 meters), Ryan James (1,600 meters), Dylan Webter (shot put), Abbie Wessels (3,200 meters) and Hannah Hill (triple jump) and Medomak Valley’s Emily Leach (200 meters), Patrick O’Donnell (400 meters), Ian Rixon (1,600-meter racewalk) and Joshua Parmenter (300-meter hurdles).

The Midcoast girls individual results were:

100 meters — 3, Leach, Med, 13.81; 4, Gracie Sheldon, Bel, 13.93, 5, Ashley Rackliff, Med, 14.05; 7, Julie Ennamorati, Med, 14.21; 10, Desiree Leary, Med, 14.49; 13, Roxanne Jelenfy, Med, 14.69; 14, Brooklyn Curry, Bel, 14.77; 15, MacKenzie, Bel, and Elizabeth Rauch, Bel, 14.78; 27, Sami Randall, Bel, 16.73; 29, MaryKate Bickford, Bel, 19.08; 30, Toni Flagg, Bel, 19.08; and 31, Amy Hubbard, Bel, 19.20.

200 meters — 1, Leach, Med, 29.39; 4, Ennamorati, Med, 30.21; 8, Curry, Bel, 31.08; 11, MacKenzie, Bel, 32.52; and 13, Fanny Fennimore, Bel, 33.01;

400 meters — 3, Casie James, Bel,1:12.78; 4, Kelsie Grady, Med, 1:13.08; 5, Brianna Gross, Med, 1:20.34; and 6, Heidi Harris, Med, 1:20.56.

800 meters — 2, Nicole Weaver, Med, 2:46.84; 4, Rachel Kahn, Bel, 2:50.83; 5, Kasey Laveway, Bel, 3:07.01; 8, Maria Swebilius, Bel, 3:13.27; 10, Liliana Mouser, Bel, 3:15.30; and 11, Lauren Martin, Bel, 3:16.69.

1,600 meters — 3, Wessels, Bel, 6:02.11; 6, Kellie Howie, Bel, 6:38.54.

3,200 meters — 1, Wessels, Bel, 13:13.65; 3, Julia Thurston, Bel, 15:54.34; 4, Paige Kelley, Bel, 18:45.34.

1,600-meter racewalk — 3, Martin, Bel, 9:53.46; 5, Thurston, Bel, 10:17.68; 8, Bickford, Bel, 12:27.64; and 9, Laveway, Bel, 13:36.50.

100-meter hurdles — 5, Emily Violette, Bel, 19.80; 12, Laura Beal, Med, 21.43; 16, Abbie Vail, Med, 22.14; 17, Jelenfy, Med, 22.16; and 18, Allie Njaa, Bel, 22.59.

300-meter hurdles — 3, Violette, Bel, 58.33; and 12, Njaa, Bel, 1:06.70.

4×100-meter relay — 2, Belfast (Sheldon, Violette, C. James, Hill), 56.01; and 3, Medomak Valley (Ennamorati, Desiree Leary, Rackliff, Leach), 57.36.

4×400-meter relay — 1, Belfast (Sheldon, Violette, C. James, Hill), 4:39.31;

4×800-meter relay — 1, Belfast (Allison James, Kahn, Howie, Wessels), 11:40.80.

HIgh jump — 9, Njaa, Bel, 4-0.

Long jump — 11, Sheldon, Bel, 12-5; 14, Fennimore, Bel, 12-4; 15, Kahn, Bel, 12-3; 16, Curry, Bel, 12-1; 20, Gross, Med, 10-9; 22, Clemence Vonlanthen, Bel, 10-1; 22, C. James, 10-1; 24, Bickford, Bel, 9-10.5; and 26, Flagg, Bel, 8-2.

Triple jump — 1, Hill, Bel, 35-7; 5, Laveway, Bel, 28-1.5; 6, Ennamorati, Med, 28-1; 7, Curry, Bel, 27-11; 8, Kahn, Bel, 26-11; and 10, A. James, Bel, 25-5.

Shot put — 4, Morgan Baum, Med, 25-6; 6, Kelley, Bel, 24-0; 7, Kelsey Woodbury, Bel, 23-2; 11, Rayven Green, Bel, 21-2; 12, Katja Assfalg, Med, 21-1; 13, Jerika Horton, Bel, 20-6; and 18, Flagg, Bel, 15-4.

Javelin — 4, Hill, Bel, 82-10; 6, Woodbury, Bel, 78-10; 9, Kelley, Bel, 61-3; 12, Assfalg, Med, 47-0; and 17, Beal, Med, 36-10.

The Midcoast boys individual results were:

100 meters — 1, Fogg, Bel, 11.51; 2, Jake Campbell, Bel, 11.77; 4, Nate Meade, Med, 11.90; 5, Jonathan Hendrickson-Belloguet, Med, 11.91; 9, Devon Sproul, Med, 12.32; 13, Quinton Vannha, Med, 13.13; 15, Trevor Cannell, Bel, 13.31; 20, Peter Kelley, Bel, 14.14; 20, A.J. Baker, Med, 14.14; and 24, Russell Wood, Med, 16.11.

200 meters — 1, Fogg, Bel, 23.96; 2, Campbell, 24.22; 4, P. O’Donnell, Med, 24.65; 6, Meade, Med, 25.36; 8, Joshua Parmenter, 25.99; 9, Noah Fishman, Bel, 26.48; 10, Andrew Violette, Bel, 27.02; 12, Cannell, Bel, 27.16; 16, Miles Lamar, Bel, 29.34; 19, Sproul, Med, 29.99; and 22, Tremmil Groene, Bel, 31.80.

400 meters — 1, P. O’Donnell, Med, 54.24; 3, Ben Low, Bel, 1:01.55; 4, Fishman, Bel, 1:01.62; 12, Mikey Nichols, Bel, 1:11.58; and Lamar, Bel, 1:13.28.

800 meters — 2, James, Bel, 2:09.19; 5, Jeremiah Kahn, Bel, 2:24.38; 7, Houston Mathis, Bel, 2:25.96; 11, Brendon O’Donnell, Med, 2:30.62; 12, Tommy Schleicher, Bel, 2:33.24; 13, Joe Murphy, Med, 2:35.76; 17, Taylor Packard, Med, 2:40.75; 19, Rixon, Med, 2:49.78; 21, Ivan Johnson, 2:55.44; and 24, Brice Campbell, Bel, 3:12.92.

1,600 meters — 1, James, Bel, 4:52.52; 4, B. O’Donnell, Med, 5:28.19; 5, Nick Anderson, Med, 5:28.54; 8, Murphy, Med, 5:34.94; 14, Tucker Morehouse, Bel, 5:42.06; 17, Packard, Med, 5:57.79; 18, Jesse Howard, Bel, 6:22.99; and 21, Campbell, Bel, 7:12.99.

3,200 meters — 4, Karl Stearns, Bel, 12:06.

1,600-meter racewalk — 1, Rixon, Med, 9:17.28; 2, Yanni Rakis, Bel, 10:12.86; 3, Jordan Hill, Bel, 10:22.37; 6, John Seekins, Bel, 10:49.06; 6, Wyatt Roberts, Bel, 11:08.20; 7, Kyle Williams, Bel, 11:11.90; 8, Bryan Cunningham, Bel, 11:27.75; 10, William Coward, Bel, 12:05.79; 12, Groene, Bel, 12:21.82; and 13, Paul Brown, Med, 12:42.06.

110-meter hurdles — 3, T.J. Harriman, Med, 21.13; and 4, Grant Richards, Bel, 21.41.

300-meter hurdles — 1, Parmenter, Med, 44.51; and 3, Jake Levangie, Bel, 50.08.

4×100-meter relay — 1, Belfast (Dylan Webster, Campbell, Levangie, Fogg), 47.28; and 2, Medomak Valley (Deering Genthner, Devon Sproul, Parmenter, Meade), 48.20.

4×400-meter relay — 1, Belfast (Campbell, Levangie, Fogg, James), 3:47.56.

4×800-meter relay — 4, Medomak Valley (Nathaiel McBrien, B. O’Donnell, Anderson, Murphy), 9:54; and 5, Belfast (Stearns, Schleicher, Carl Pillitteri, Houston Mathis), 9:57.24.

High jump — 3, Levangie, Bel, 5-4; 4, Sproul, Med, 5-2; 7, Ben Shepard, Bel, 4-10; and 9, Kyle Smith, Bel, 4-8.

Long jump — 4, Meade, Med, 18-1.5; 8, Genthner, Med, 17-2.5; 9, Kahn, Bel, 16-8; 11, Smith, 16-5; 15, Hendrickson-Belloguet, med, 15-8; 16, Cannell, Bel, 15-5; 17, Shepard, Bel, 15-0; 18, Pillitteri, Bel, 14-6; 19, Low, Bel, 14-5; 21, Vannah, Med, 12-1; and 24, Jesse Howard, Bel, 11-4.

Triple jump — 3, Hendrickson-Belloguet, Med, 36-4; 4, Smith, Bel, 33-0; 7, Shepard, Bel, 31-1; 8, Low, Bel, 30-11; and 9, Cannell, Bel, 29-9.

Shot put — 1, Webster, Bel, 39-6; 2, Adam Heroux, Bel, 39-1; 6, Mike Gillman, 35-4; 7, Tim Parker, Bel, 35-3; 11, Kelley, Bel, 30-2; 13, McBrien, Med, 27-11; 14, William Ivey, Med, 27-8; 15, Roberts, Bel, 27-2; 20, Alex Bobolla, 25-5; 23, T.J. Harriman, Med, 25-3; 24, Wood, Med, 24-0; 25, Stephen Hess, Bel, 22-5; 26, Coward, Bel, 20-9; and 28, Brown, Med, 15-10.

Javelin — 2, Heroux, Bel, 122-0; 3, Webster, Bel, 117-0; 9, McBrien, Med, 108-7; 11, Parker, Bel, 94-8; 12, Kelley, Bel, 91-11; 13, Roberts, 84-0; 15, Harriman, Med, 78-3; 16, Pillitteri, Bel, 76-0; 20, Rixon, Med, 68-5; 22, Wood, 65-5; 24, Baker, Med, 60-6; 25, Ivan Johnson, Med, 55-11; 26, Hess, Bel, 52-4; and 27, Coward, Bel, 49-6.

VillageSoup sports staff can be reached at 207-594-4401 or by e-mail at sports@villagesoup.com.