In one of the last vestiges of the winter school athletic seasons, Midcoast middle school grapplers converged Saturday at Brewer High School to compete in the Pine Tree Wrestling League championships.

Young wrestlers from Troy Howard Middle School of Belfast, Medomak Middle School of Waldoboro, Hope-Appleton-Lincolnville, Rockland District Middle School and Camden-Rockport Middle School took to the mats to try to claim titles.

Two local grapplers — Troy Howard’s Daniel Weiss (155 pounds) and HAL’s Isaac Young (124) — turned in first-place performances.

Troy Howard fared the best of the local teams with a fourth-place finish and six top-four wrestlers.

The team scores were: Mountain Valley of Rumford 130, Sugg of Lisbon Falls 112, Ellsworth 101, Troy Howard Middle School of Belfast 91, Hermon 71, Dirigo of Dixfield 64, Gardiner 60, Hope-Appleton-Lincolnville 58, Nokomis of Newport 47, Monmouth 46, Oak Hill of Sabattus and Bath 45, Bucksport 40.5, Molly Ockett of Fryeburg 31, Brewer 25, Oxford Hills of South Paris 20.5, Mount Ararat of Topsham 16, Cony of Augusta 15, Medomak Middle School 13, Camden-Rockport Middle School 11, Rockland District Middle 9 and Brunswick 1.

The local wrestlers who finished among the top four included:

Troy Howard — Weiss (first at 155 pounds), Mike McFadden (second at 124), Dagan Berenyi (second at 75), Alec Young (second at 96), Brandon Waterman (third at 110) and Chapin Lamont (third at 131).

HAL — Young (first at 124), Colt Muir (third at 190), John Underhill (fourth at 89) and Nate Williams (fourth at 170).

CRMS — Connor Winchenbach (fourth at 96).

Medomak — Cyril Miller (fourth at 145).

Rockland — Chris Weiss (fourth at 110).

The meet was not a state championship because there are other middle school wrestling leagues in the state and grapplers from each league do not face off for an overall state title.

Individual results for Midcoast student-athletes were:

75 pounds — Berenyi, TH, beat Christian Jensen, Brun, 4-2; beat Griffyn Smith, Dir, 6-1; and lost to Ethan Boucher, MtnV, 1-0 in the championship final.

Ben Winchenbach, CR, lost to Smith, Dir, 6-0; and lost to Christian Jensen, Brun, 3-0.

Zachary Collins, HAL, was pinned by Ethan Boucher, MtVal, at 2:39; pinned Hayden Craig, Buck, at 3:42; and lost by major decision to Smith, Dir, 13-0.

82 pounds — Jon Robishaw, Rock, lost to Carter Labrecque, Oak, 4-1; beat Ryan Kiah, Brew, 12-5; and lost to Tyler Pye, Buck, 7-3.

James Archer, HAL, was pinned by Dakota Jacques, MtVal, at 2:50; and was pinned by Noah Kenny, MtA, at 3:54.

89 pounds — Underhill, HAL, pinned Steven Day, Molly, at 2:23; was pinned by Nick McNamara, Sugg, at 1:06; beat Teran Booth, Nok, 11-9; and was pinned by Austin Mason, Buck, at 1:42 in the consolation final.

Jeremy Flagg, TH, was pinned by McNamera, Sugg, at 0:42; beat Steven Day, Molly, 12-9; and was pinned by Mason, Bucks, at 2:24.

96 pounds — Young, TH, won by default over Levi Buteau, Oak; beat Winchenbach, CR, 3-2; and was pinned by Mark Smith, Brew, at 2:30 in the championship final.

Winchenbach, CR, pinned Emily Levasseur, Mon, at 1:53; lost to Young, TH, 3-2; pinned Matt Stewart, Buck, at 1:27; and lost by major decision to Zack Stevens, Sugg, 9-0 in the consolation final.

103 pounds — Walker Roberts, TH, pinned Conor Smith, Molly, at 0:35; lost to Ian Austin, MtVal, 6-4; and was pinned by Tyler Bard, Sugg, at 3:45.

Brooks Bumbalo, CR, lost to DeAndre Dinkins, Bath, 6-0; and was pinned by Bard, at 3:37.

110 pounds — Waterman, TH, beat Aiden McGowan, Bath, 6-0; was pinned by Nate Boucher, MtVal, at 3:30; beat Molly Nicholson, Sugg, 9-3; and beat C. Weiss, Rock, 6-4 in the consolation final.

C. Weiss, Rock, won by major decision over Nicholson, Sugg, 9-1; lost to Zachary Sheehan, Molly, 4-2; beat McGowan, Bath, 2-0; and lost to Waterman, TH, 6-4 in the consolation final.

Casey Rouleau, HAL, was pinned by Boucher, MtVal, at 1:25; and was pinned by McGowan, Bath, at 0:43.

Eli Smith, CR, was pinned by Sheehan, Molly, at 2:21; and was pinned by Nicholson, Sugg, at 2:22.

117 pounds — Curtis Warren, TH, was pinned by Stewart Buzzell, Mon, at 1:17; and was pinned by Jonathan Crocker, Nok, at 2:32.

Todd Anderson, Med, was pinned by Jordan Torres, Sugg, at 2:50; and was pinned by Corey Eaton, Brew, at 1:40.

124 pounds — Young, HAL, pinned Ryan Robitaille, Sugg, at 3:59; beat Zach Rideout, Med, 6-4; and beat McFadden, TH, 6-2 in the championship final.

McFadden, TH, beat Jeffrey Abram, Gard, 7-0; beat Jacob Thornton, MtVal, 7-5; and lost to Young, HAL, 6-2 in the championship final.

Rideout, Med, beat James Gambino, Mon, 10-8; lost to Young, HAL, 6-4; and lost to Abram, Gard, 4-0.

131 pounds — Lamont, TH, lost to Phillip Rowe, Mon, 12-5; beat Brody Losier, Bath, 9-2; beat David Moore, Sugg, 8-6; and beat Alanna Davis, Buck, 5-2 in the consolation final.

Wyatt Parra, HAL, was pinned by Moore, Sugg, at 0:53; and was pinned by Davis, Bucks, at 2:21.

138 pounds — Damien Ball, TH, was pinned by Josh Melnick, Sugg, at 3:55; beat Boris Clark, Buck, 6-0; and was pinned by Patrick Farrell, Oak, at 1:50.

145 pounds — Miller, Med, pinned Branson Jusseaume, MtA, at 3:55; lost to Ross Duncan, Gard, 5-4; pinned Luke Potter, Her, at 0:31; and lost to Marques Houston, Mon, 7-1 in the consolation final.

Austin Sprague, TH, was pinned by Houston, Mon, at 1:12; and lost to Potter, Her, 9-3.

155 pounds — D. Weiss, TH, pinned Charles Sult, Sugg, at 0:44; pinned Mikal Reynolds, Cony, at 1:41; and beat Stearns, Ox, 4-3 in the championship final.

Dustin Upham, Med, lost by major decision to Forrest Stearns, Ox, 12-0; and was pinned by Nick Benner, Gard, at 0:57.

170 pounds — Williams, HAL, pinned Corey Lent, Bath, at 3:23; was pinned by Nick Bishop, Her, at 0:30; pinned Hunter Crocker, Nok, at 0:40; and lost to Quincy Thompson, Sugg, 12-10 in the consolation final.

190 pounds — Travis Reed, Med, lost by default to Nate Geoffrian, Bath; and lost by default to Muir, HAL.

Muir, HAL, lost to Alan Carrier, MtnV, 2-1; won by default over Reed, MMS; pinned Joshua Little, Ox, at 3:00; and pinned Alan Carrier, MtnV, at 3:40 in the consolation finals.

240 pounds — Matt Watts, HAL, was pinned by Nate Gamache, Sugg, at 0:39; and was pinned by Mason Bridges, Ells, at 1:05.

Cole Resmini, TH, was pinned by Dillon Dyer, MtA, at 0:56; and was pinned by Nathaniel Barter, Bath, at 1:17.

Click for more photos from the Pine Tree Wrestling League championship meet in Brewer.

Village NetMedia Sports Reporter Frederick Freudenberger can be reached at 207-594-4401 or by e-mail at fritz@villagesoup.com.