The Camden Hills Regional High School community on March 4 recognized dozens of students for outstanding community service, academic honors, student leadership and sports achievement. The celebration assembly was emceed by Evan Bianchi and Aurora Stromberg, and featured a selection from the Jazz Band and two short films by Henry Owen and Jordan Rolling. The awards included:

Community Service

Volunteer Firefighting and EMT: Jack Hauprich (junior fire chief, Islesboro), Ryan Fisher and Chris Crippen (Camden), Ryan Hill and Robbie Ames (Rockport), Kristen Keller (Hope), Melissa Simmon (Appleton) and Courtney Mank (EMT).

Senior Girl Scouts: Amber Karr and Pam Karr.

Girl Scout Gold Award: Erin Rollins (also 4-H, board of outreach volunteer).

Eagle Scouts: Miles Ingraham.

Junior Harbormaster: Scott Entwistle.

Special Community Service Recognition: Breanna Dorr.

“The Rig” organization: Andy Schlebecker and The Rig Crew.

Daughters of American Revolution Award: Monica Doucette.

Safe Passages: Emily Seymour, Sarah Streat, Madeline Owen, Julia Kosowsky and MacKenzie Gassett.

Tennis for Fun Volunteer Teachers: Tessa Carroll, Julia Kosowsky, Tom Young, Emma Blakley, Erika Alex, Kayla Hart and Sophie Salas.

Aldemere Farm Volunteer: Amelia Mank.

Teens for Jeans: Erika Alex.

Pull Tabs for Shriners: Mandy Dodge.

Prudential Spirit of Community: Jessie Mathews.

Academic Honors and Student Leadership

District III and All State: All District III/All State students stood for recognition.

New England Regional Women’s Choir: Hilary Morrison.

Band Recognition: Evan Bianchi and Sam McKenna.

VPA Students of the Month: Evan Bianchi, Morgan Cates, Woolie Griffith, Henry Marchetti, Alistair Phaup and Eryn Thostenson.

Julia’s Gallery Art Exhibit: Rachel Borch, Meara Cafferata, Anna Grigo, Cyrus Hannibal, Madeline Owen, Hanna Wells and Sarah Streat, team coordinator.

Student Photo Show: Robin McKenzie.

Maine Youth Leadership Seminar: Luke Kuhn.

HOBY Award: Chloe Geffken.

Maine Top 10 Qualifier for U.S. Youth Senate: Carrick Gambell.

Science Students of the Month: Shayna Cohen, Henry Haselton, Christina Karod and Nicole Spanswick.

MCST Students of the Month: Hillary Foss, Derek Drechsler and Morgan Porter.

National Merit Commended Students: Leah Davis, Adrienne Horne and Harry Podolsky.

Sports Recognitions

Eastern States 4-H Equestrian: Emma Theobolds.

National Equestrian Honors: Hope Kassen and Alicen Kanzler.

Mountain Bike and Wrestling Teams: State champions all stood for recognition.

State Championship Individual Awards: Tucker Van Dusen, mountain biking state champion; Zach Fields and Jacob Powers, wrestling state champions; Lianne McCluskey, state Class B swimmer of the year; Andrew Baxter, KVAC skier of the year.

All-State Field Hockey: Monica Doucette.

All-State Soccer: James Weferling.

Principal’s Awards

MPA Principal’s Award: Monica Doucette.

NASSP Principal’s Award: Evan Bianchi.