High school skiing

Camden Hills snow athletes excel in state Class B championships

Windjammer Cole Ellison second in skimeister; Morin close second in Alpine events
By Ken Waltz | Feb 23, 2013

Rumford — Camden Hills Alpine and Nordic high school skiers competed in the three-day, four-event state Class B championship Wednesday through Friday, Feb. 20-22 at Black Mountain.

The Windjammers turned in a bundle of strong efforts in Alpine slalom and giant slalom events, as well as Nordic classical and freestyle races. Camden Hills also had participants in the skimeister, a combination of all four ski disciplines.

When all the racing was complete, Gray-New Gloucester's Eric Wilcox and Kaelyn Woods were the individual skimeister champions. Camden Hills' Cole Ellison, fresh off winning the title in the Kennebec Valley Athletic Conference Class B championships, finished second in the event.

Also of note for Camden Hills, Lydia Morin finished second in both the slalom and giant slalom Alpine events.

In the boys team competition, Yarmouth finished as champions of Nordic, Alpine and the combined. In the girls competition, Yarmouth finished as champs of Nordic and combined, as well as co-champion of Alpine with Mount Abram of Strong.

The team scores for all events included:

State Class B boys combined Alpine and Nordic championships: Yarmouth 114, Maranacook of Readfield 185, Cape Elizabeth 351, Gray-New Gloucester 363, Caribou 398, Camden Hills 412, Spruce Mountain of Jay/Livermore Falls 435, Mount Abram 458 and Presque Isle 506.

State Class B girls combined Alpine and Nordic championships: Yarmouth 138, Maranacook 259, Mount Abram 271, Cape Elizabeth 327, Gray-New Gloucester 418, Spruce Mountain 480, Camden Hills 501 and Presque Isle 525.

State Class B boys Alpine championships: Yarmouth 76, Maranacook 105, Cape Elizabeth 118, Camden Hills 126, Spruce Mountain 134, Gray-New Gloucester 189, Lake Region 202, Presque Isle 274, Caribou 282 and Mount Abram 294.

State Class B girls Alpine championships: Mount Abram 86, Yarmouth 86, Maranacook 138, Spruce Mountain 139, Cape Elizbeth 180, Gray-New Gloucester 180, Camden Hills 198, Lake Region 229 and Presque Isle 233.

State Class B boys Nordic championships: Yarmouth 38, Maranacook 80, Caribou 116, Gray-New Gloucester 164, Mount Abram 165, Presque Isle 232, Cape Elizabeth 233, Camden Hills 286 and Spruce Mountain 301.

State Class B girls Nordic championships: Yarmouth 52, Caribou 69, Maranacook 121, Cape Elizabeth 147, Mount Abram 185, Gray-New Gloucester 238, Kents Hill 250, Presque Isle 292, Camden Hills 303 and Spruce Mountain 341.

State Class B boys Alpine slalom championships: Yarmouth 37, Cape Elizabeth 38, Maranacook 57, Camden Hills 60, Spruce Mountain 75, Gray-New Gloucester 89, Presque Isle 111, Lake Region 113, Mount Abram 150 and Caribou 155.

State Class B girls Alpine slalom championships: Yarmouth 40, Mount Abram 46, Maranacook 48, Spruce Mountain 53, Cape Elizabeth 81, Gray-New Gloucester 100, Lake Region 113, Camden Hills 118 and Presque Isle 13.

State Class B boys Alpine giant slalom championships: Yarmouth 39, Maranacook 48, Spruce Mountain 59, Camden Hills 66, Cape Elizabeth 80, Lake Region 89, Gray-New Gloucester 100, Caribou 127, Mount Abram 144 and Presque Isle 163.

State Class B girls Alpine giant slalom championships: Mount Abram 40, Yarmouth 46, Camden Hills 80, Gray-New Gloucester 80, Spruce Mountain 86, Maranacook 90, Presque Isle 95, Cape Elizabeth 99 and Lake Region 116.

State Class B boys Nordic freestyle championships: Yarmouth 14, Maranacook 49, Caribou 56, Gray-New Gloucester 74, Mount Abram 85, Cape Elizabeth 119, Camden Hills 172, Presque Isle 130 and Spruce Mountain 153.

State Class B girls Nordic freestyle championships: Yarmouth 27, Caribou 36, Maranacook 64, Cape Elizabeth 67, Mount Abram 96, Gray-New Gloucester 120, Kents Hill 125, Camden Hills 144, Presque Isle 158 and Spruce Mountain 169.

State Class B boys Nordic classical championships: Yarmouth 24, Maranacook 31, Caribou 60, Mount Abram 79, Gray-New Gloucester 90, Presque Isle 102, Cape Elizabeth 114, Spruce Mountain 148 and Camden Hills 159.

State Class B girls Nordic classical championships: Yarmouth 25, Caribou 33, Maranacook 57, Cape Elizabeth 80, Mount Abram 89, Gray-New Gloucester 118, Kents Hill 125, Presque Isle 134, Camden Hills 159 and Spruce Mountain 172.

State Class B boys skimeister championships: Camden Hills' Cole Ellison second (92) and Thatcher Chamerlain eighth (175). Winner Wilcox (83) finished 18th in classical, eighth in freestyle, 43rd in giant slalom and 14th in slalom, while Ellison finished 35th in classical, 31st in freestyle, 10th in giant slalom and 16th in slalom.

State Class B girls skimeister championships: Camden Hills' Raine Ellison eighth (151) and Martha Moskowitz 10th (178).

The individual results for Camden Hills skiers, along with the overall winner, in each event included:

Boys Nordic classical (52 skiers) — 1, Braden Becker, Yar, 14:21.3; 35, Ellison, CH, 18:44.1; 39, Connor Lane, CH, 19:44.8; 40, Alex Wilder, CH, 19:59.2; 45, Will Conover, CH, 21:20.6; 50, Paul Woodworth, CH, 23:06.1; and 51, Chamberlain, CH, 24:11.1.

Boys Nordic freestyle (52 skiers) — 1, Becker, Yar, 12:20.1; 26, Wilder, CH, 15:22.4; 30, Lane, CH, 15:46.8; 31, Ellison, CH, 15:47.1; 40, Conover, CH, 16:34; 44, Taylor Benner, CH, 17:07.1; and 49, Chamberlain, CH, 19:09.2.

Boys Alpine giant slalom (54 skiers) — 1, Alec Daigle, Mar, 1:29.93 (combined two-run time); 8, Jake Davee, CH, 1:37.66; 10, Ellison, CH, 1:38.99; 20, Chapin Lamont, CH, 1:42.41; 28, Eben Kopp, CH, 1:47.10; and 32, Chamberlain, CH,. 1:50.61. Windjammers Crockett Lalor and Brendan Carey did not finish.

Boys Alpine slalom (53 skiers) — 1, Matthew Delmar, Mar, 1:15.29 (combined two-run time); 10, Lalor, CH, 1:19.35; 12, Carey, CH, 1:21.15; 16, Ellison, CH, 1:23.98; 22, Lamont, CH, 1:28.81; 28, Davee, CH, 1:32.35; 30, Kopp, CH, 1:33.34; and 43, Chamberlain, CH, 1:48.36.

Girls Nordic classical (53 skiers) — 1, Caroline Colan, Mar, 17:11.4; 37, Rebecca Grey, CH, 23:26.4; 39, Allie Dobbins, CH, 24:07.5; 43, Sarah Scott, CH, 25:33.1; 44, Claire Horne, CH, 25:36.7; 47, Ellison, CH, 26:27.3; 48, Audrey Lane, CH, 26:36; 52, Sarah Mayberry, CH, 27:40; and 53, Moskowitz, CH, 28:26.9.

Girls Nordic freestyle (53 skiers) — 1, Colan, Mar, 15:04.20; 28, Grey, CH, 18:42.30; 38, Lane, CH, 20:07.80; 39, Scott, CH, 20:11.60; 42, Dobbins, CH, 20:55.60; 44, Horne, CH, 22:52.20; 49, Ellison, CH, 23:54.70; 50, Tori Arau, CH, 26:10.20; and 52, Moskowitz, CH, 28:22.80.

Girls Alpine slalom (47 skiers) — 1, Elise Luce, MTA, 1:34.51 (combined two-run time); 2, Morin; CH, 1:35.93; 17, Ellison, CH, 1:54.63; 24, Rose Flanagan, CH, 1:58.90; and 37, Moskowitz, CH, 2:10.77.

Girls Alpine giant slalom (44 skiers — 1, Luce, MtA, 1:22.36 (combined two-run time); 2, Morin, CH, 1:27.22; 36, Moskowitz, CH, 2:12.04; and 38, Ellison, CH, 2:15.80. Windjammer Flanagan did not finish.

Courier Publications sports staff can be reached by phone at 207-594-4401 or by email at sports@courierpublicationsllc.com.

Comments (0)
If you wish to comment, please login.