High school snow sports

Camden Hills Alpine skiers race in state championships

Windjammer Lalor second in slalom; Morin fourth in slalom, sixth in giant slalom
By Ken Waltz | Mar 02, 2014

Greenwood — The Camden Hills Alpine skiers finished competition in the two-day state Class B high school championships Friday and Saturday, Feb. 28-March 1 at Mount Abram.

The Nordic state Class B races were Feb. 20-21 at the Sugarloaf Outdoor Center.

There were four days of competition, two each in separate weeks, to decide the overall ski champions for Class B.

Several Windjammer snow athletes excelled in last weekend's Alpine meets and in the overall skimeister competitions.

Camden Hills' Crocket Lalor finished second in slalom and Windjammer Lydia Morin experienced a strong overall weekend, as she placed fourth in slalom and sixth in giant slalom. Lalor missed winning the state title in the slalom by less than a second.

On Friday, in girls giant slalom, the individual Camden Hills results, with the first-place finisher also listed, were (47 finishers): 1, Elise Luce, Mount Abram, 47.84 first run and 49.19 second run for 1:37.03 overall; 6, Lydia Morin, 53.22 and 53.89 for 1:47.11; 16, Zoe Zwecker, 55.19 and 56.36 for 1:51.55; 20, Abigail Chamberlain, 56.52 and 58.50 for 1:55.02; 28, Brynne Wrona, 58.39 and 59.18 for 1:57.57; and 33, Raine Ellison, CH, 58.61 and 1:00.14 for 1:58.75.

Ella Simon (52.5 first run) was disqualified on her second run. Jillian Galloway of the Watershed Community School did not make her first or second runs.

On Friday, in boys giant slalom, the individual Camden Hills results, with the first-place finisher also listed, were (52 finishers): 1, Jay Pier, Maranacook, 44.12 and 44.64 for 1:28.76 overall; 9, Jake Davee, 46.35 and 46.96 for 1:33.31; 21, Chapin Lamont, 51.91 and 49.90 for 1:41.81; 31, Thatcher Chamberlain, CH, 52.65 and 54.30 for 1:46.95; 32, Adam Throne, 53.47 and 53.50 for 1:46.97; and 35, David Flint, 52.79 and 54.48 for 1:47.27.

Crockett Lalor (44.10 first run) did not finish his second run and Brendan Carey (51.30 first run) was disqualified during his second run. Lalor had the fastest first run time and, without a fall in the second run, made have made a serious run at a state title in giant slalom.

For the Watershed School, Jesse Dunn finished 29th (54.25 and 52.42 for 1:46.67). Warren Galloway and Peter Galloway of Watershed did not make their first or second runs.

The girls giant slalom team scores were: Cape Elizabeth 19, Yarmouth 44, Camden Hills 63, Mount Abram of Strong 81, Maranacook of Readfield 83, Spruce Mountain of Jay/Livermore Falls 116, Freeport 124, Gray-New Gloucester 124 and Presque Isle 139.

The boys giant slalom team scores were: Marancook 27, Freeport 48, Lake Region of Bridgton 73, Gray-New Gloucester 81, Camden Hills 95, Presque Isle 104, Spruce Mountain 107, Mount Abram 109, Yarmouth 113 and Cape Elizabeth 136.

On Saturday, in girls slalom, the individual Camden Hills results, with the first-place finisher also listed, were (49 finishers): 1, Elise Luce, Mount Abram, 38.49 and 37.56 for 1:16.05 overall; 4, Lydia Morin, 42.54 and 42.75 for 1:25.29; 15, Ella Simon, 50.64 and 43.93 for 1:34.57; 18, Zoe Zwecker, 47.60 and 48.28 for 1:35.88; 20, Brynne Wrona, 48.84 and 49.58 for 1:38.42; 30, Molly Mann, 53.23 and 52.39 for 1:45.62; 40, Abigail Chamberlain, 49.69 and 1:07. for 1:56.69; and 41, Raine Ellison, 51.99 and 1:04.94 for 1:56.93.

Jillian Galloway of Watershed School (47.86 first run) was disqualified on her second run.

On Saturday, in boys slalom, the individual Camden Hills results, with the first-place finisher also listed, were (52 finishers): 1, Alex Daigle, Maranacook, 35.14 and 38.60 for 1:13.74 overall; 2, Crockett Lalor, 35.72 and 38.75 for 1:14.47; 11, Brendan Carey, 39.72 and 39.94 for 1:19.66; 15, Jake Davee, 40.51 and 41.28 for 1:21.79; 23, Adam Throne, 46.05 and 47.34 for 1:33.39; and 25, Thatcher Chamberlain, 47.51 and 49.59 for 1:37.10.

Chapin Lamont was disqualified in his first run and did not make his second run, while David Flint was disqualified in his first run and had a 49.58 second run.

For Watershed School, Jesse Dunn finished 27th (48.79 and 49.62 for 1:38.41). Warren Galloway and Peter Galloway of Watershed did not make their first or second runs.

The girls slalom team scores were: Yarmouth 32, Cape Elizabeth 44, Camden Hills 57, Maranacook 59, Mount Abram 72, Freeport 105, Spruce Mountain 106, Gray-New Gloucester 110 and Presque Isle 173.

The boys slalom team scores were: Maranacook 13, Freeport 49, Camden Hills 51, Gray-New Gloucester 91, Cape Elizabeth 99, Spruce Mountain 107, Mount Abram 109 and Yarmouth 112.

The girls overall Alpine team scores were: Cape Elizabeth 63, Yarmouth 76, Camden Hills 120, Maranacook 142, Mount Abram 153, Spruce Mountain 222, Freeport, 229, Gray-New Gloucester 234 and Presque Isle 312.

The boys overall Alpine team scores were: Maranacook 40, Freeport 97, Camden Hills 146, Gray-New Gloucester 172, Spruce Mountain 214, Mount Abram 218, Yarmouth 225 and Cape Elizabeth 235.

The girls overall/combined Nordic and Alpine team scores were: Yarmouth 125, Maranacook 278, Freeport 318, Cape Elizabeth 321, Gray-New Gloucester 384, Camden Hills 422, Mount Abram 501, Spruce Mountain 604 and Presque Isle 722.

The boys overall/combined Nordic and Alpine team scores were: Maranacook 103, Freeport 225, Yarmouth 259, Gray-New Gloucester 336, Mount Abram 444, Cape Elizabeth 473, Camden Hills 490 and Spruce Mountain 617.

The final girls skimeister standings, with the winner listed, were: 1, Keaton McEvoy, Gray-New Gloucester, 59; 6, Abigail Chamberlain, CH, 158; and 9, Raine Ellison, 177.

The final boys skimeister standings, with the winner listed, were: 1, Eric Wilcox, Gray-New Gloucester, 40; 3, Adam Throne, CH, 154; and 7, Thatcher Chamberlain, CH, 177.

The skimeister includes the student-athletes who compete in all four ski disciplines, including two in Nordic (classical and freestyle) and two in Alpine (slalom and giant slalom).

Comments (0)
If you wish to comment, please login.

Staff Profile

Ken Waltz
Sports Director
594-4401, extension 114
Email Me

Ken Waltz has been member of the media 30 years and has received hundreds of Maine Press Association and New England Press Association awards for his writing, photography and page design. He studied journalism at the University of Maine in Orono. He lives in South Thomaston with his wife, Sarah. The couple has an adult son, Brandon.

Recent Stories by Ken Waltz